Merkez bankalarının gözdesi: Altın

kariyerkeyfi

ABD’de şimdi yönetebiliyor olan borçların çıkmaza gireceği gerçeği global ölçekte dolar para ünitesinden uzaklaşma eğilimini giderek kuvvetlendiriyor.

Ekonomim’den Evrim Küçük’ün haberine nazaran; bu durum yalnızca yatırımcıyı değil, merkez bankalarını da rezervlerini çeşitlendirmeye itiyor. Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, artan jeopolitik ve ekonomik risklerin ortasında altın varlıklarını daha da büyütme planı yapıyor.

İLK ÇEYREKTE 228 TON ALDILAR

Dünya Altın Kurulu’nun (WGC) 2023 Merkez Bankası Altın Rezervleri Anketi’ne nazaran, altın merkez bankaları tarafından tercih edilmeye devam edecek. Global merkez bankası net alımlarını geçen yıl yüzde 152 artarak 1.078 tona yükselten ilgi sürüyor. Bu yılın birinci çeyreğinde 228 ton alım yapan merkez bankaları önümüzdeki 12 ay boyunca alımlarını sürdürecek. WGC’nin 7 Şubat-7 Nisan devrinde 59 bankanın iştirakiyle yaptığı anketine nazaran merkez bankalarının yüzde 71’e gelecek 12 ayda global altın rezervlerinin artacağını düşünüyor. Yüzde 24’ü de gelecek 12 ayda kendisinin altın rezervlerini artırma niyetinde.

DOLARIN REZERV İÇİNDE HİSSESİ GERİLEYECEK

Anket, merkez bankalarının ABD dolarının gelecekteki rolü konusunda evvelki anketlere nazaran daha karamsar olduklarını da gösterdi. Bununla birlikte altının gelecekteki rolü konusunda daha optimist bir tablo ortaya konuyor.

Önemli bir portföy çeşitlendirme aracı

Anketten çıkan sonuçların kimileri şöyle:

Katılımcıların yüzde 62’si altının toplam rezervlerdeki hissesinin artmasını bekliyor. Geçen yıl artış öngörenlerin oranı yüzde 46 olmuştu.

Ankete katılan merkez bankalarının yarısı, dolar cinsinden rezerv yüzdesinin 5 yıl içinde yüzde 40-50 ortasında olacağına inanıyor. Bankaların değerli bir kısmı, önümüzdeki beş yıl içinde altın cinsinden toplam rezervlerin oranında hafif bir artış bekliyor. Bilhassa gelişmekte olan ülkelerin altın alımında güçlenme yaşanacağı kestirim ediliyor.

Gelişmiş ülke bankalarının yüzde 54’ü doların rezervlerde hissesinin gelecek 5 yılda tıpkı kalmasını beklerken, gelişen ülkelerde bu görüşe katılanların oranı yüzde 20. Gelişen ülkelerin yüzde 56’sı ile rezervlerde doların hissesinin gerileyeceğine inanıyor.

Ankete katılan merkez bankalarının yüzde 80’inden fazlası, toplam döviz rezervlerinin bir modülü olarak altını tutuyor.

Altını tutmalarına neden olarak da birinci sırada ‘Tarihsel konumu” diyorlar. Altının ‘kriz vakitlerindeki performansı’, ‘uzun vadeli değeri/enflasyondan korunma aracı’, ‘etkin portföy çeşitlendirmesi’ ve ‘temerrüt riski olmaması’ üzere nedenler izliyor.

IRAK BİR GÜNDE REZERVİNE %2 EKLEDİ

Irak merkez bankası, ekonomik sorun vakitlerinde klasik bir sığınak olarak görülen bedelli metali kademeli olarak stoklamaya yönelik planın bir modülü olarak, geçen hafta altın rezervlerini tek bir günde yaklaşık yüzde 2 artırdı. Merkez Bankası Yatırım Dairesi Genel Müdürü Mazin Sabah’ın verdiği bilgiye nazaran bir günde 2.5 ton külçe satın alarak rezerv 132.73 tona çıkarıldı. Sabah, bu strateji kapsamında yılın ikinci yarısında daha fazla altın alınacağını belirtti.

POLONYA DA SARI METALE YÖNELDİ

Polonya merkez bankası bir yıldan fazla müddettir birinci kere altın alımı yaptı. Banka, nisan ayında rezervlerine 15 ton altın ekleyerek toplam varlığını 244 tona çıkardı. Bu, 2019 ortasından bu yana ülkenin altın rezervlerine yapılan en büyük artış. Merkez bankası alımlarındaki eğilim, kısmen yurtiçi rezerv siyasetindeki değişimin bir sonucu. Dünya genelinde altının bilakis, döviz varlıkları 2022’de toplamda 950 milyar dolar düştü.

patronlardunyasi.com

You may also like

Leave a Comment

hidrolik kriko - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - League of Legends RP - Bursa bulaşık servisi - top havuzu - https://hayatasor.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking