Adabank’ın tek talibi Ahlatçı Kümesi oldu

kariyerkeyfi

Dünya gazetesinden Kerim Ülker yazısında Akbank ihalesini kaleme aldı. Ülker’in “Adabank’ın tek talibi Ahlatçı Kümesi oldu” adlı yazısı şu formda:

“Uzun vakittir hem Uzan Grubu’nu takip ediyorum. Uzan’a ilişkin Güney Kıbrıs merkezli Libananco’nun Türkiye’ye karşı açtığı 10.1 milyar dolarlık davada Rum tarafındaki şirketin birinci fotoğraflarını çekmiş ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ile paylaşmıştım.

Ardından Uzan’ın Amerikalı avukatlarının İstanbul’a yaptığı bâtın ziyaretleri fotoğraflarla haberleştirmiştim. Uzan Ailesi’nin kurduğu Adabank da bu sürecin bir devamı oldu. Hatta son olarak geçtiğimiz yıllarda satışa çıkış hikayesini de ısrarla birkaç haberle duyurmuştum. Bildiğiniz üzere TMSF bünyesindeki Adabank, 2003 yılından bu yana 13 defa ihaleye çıkmıştı.

Yabancı şirketlerden tutun, Türk ekonominsin tanınan isimlerine kadar birçok teklif verilmiş lakin nedense şu ana kadar satış gerçekleşmemişti. Bu süreçte en farklı olanı ise son süreç olmuştu. 2019 yılındaki son satış sürecini ve kimin aldığını devrin TMSF Lideri Muhiddin Gülal’ın 24 Mart’ta bir gazeteye yaptığı açıklamayla öğrendik.

Başkan Gülal, Adabank’ı bir Türk kümesinin aldığını ve 60 milyon dolar verdiğini açıkladı. Türkiye, bu alıcıyı merak ederken DÜNYA Gazetesi olarak bu isme ulaştık. Türkiye’de birinci sefer bu köşeden duyurduğumuz haberde gizemli alıcı “Na-Fi Dış Ticaret A.Ş” olarak Rekabet Kurumu müracaatında öğrendik. Fakat TMSF’den ne de BDDK başta olmak üzere başka kamu kurumlarından Na-Fi Dış Ticaret’in kimliği hakkında bizlere bilgi verilmedi.

Ticaret odaları ve sicil gazetelerinde de bu şirketin kayıtları yoktu. Sessiz sedasız yapılan ihalenin üzerinden 18 ay geçtiğinde bile bu süreci sorguladık. Çünkü ihale onay beklerken SPK 2 yıl Adabank’ın bankacılık faaliyetini 2 yıl durdurmuştu.

34.6 MİLYON DOLARLA ÇIKTI, 60 MİLYON DOLARI GÖRDÜ

Nedense bu süreç de başkaları üzere sessizce tamamlandı ve bu teklife de onay verilmedi. Lakin şimdilerde 14’üncü kere Adabank’ın ihaleye çıktığını ve Türkiye’nin yakından tanıdığı AHL Ahlatcı Finansal Yönetim’in TMSF’nin yaptığı Adabank ihalesine katılan tek şirket olduğunu ve bu teklifin de 215 milyon TL olduğunu öğrendik. Verilen teklifin bugünkü kurla 10.8 milyon dolar olduğunu söylemek isterim.

Peki bu ölçü düşük mü? Gelin bundan evvelki 13 teklif ortasından değişik olanlardan biraz örnek vereyim. Bildiğiniz üzere Adabank’ın birinci ihalesine teklif verilmemişti. Sonrasındaki tüm teklifler onaylanmadı, iptal edildiğini baştan söyleyeyim. 2006’da yapılan ikinci ihaleyi International Investor isimli Kuveytli şirket 45.1 milyon TL’ye yani o günkü kurla 34.6 milyon dolarla almıştı.

Sonrasında yapılan ihalelerde örneğin Remzi Gür, 56 milyon dolarlık teklifle Adabank’ı alacaktı. Lakin o ihale iptal edildi. Akabinde Sinpaş, Adabank’a 57.1 milyon dolar vermişti, o ihale de iptal edildi. En son yani 2019’daki teklifin de 60 milyon dolar olduğunu hatırlatalım. Görünen o ki Adabank’a hala ilgi yok. 14’üncü ihalede verilen 215 milyon TL yani 10.8 milyon dolarlık tek teklifin de onay süreci bundan sonra merak edilecek. Çünkü 60 milyon dolarlardan 10 milyon dolarlara inmesi hayli düşündürücü.

ROYAL HALI İHALESİ İPTAL EDİLDİ

TMSF, Royal ve Atlas Halı Ticari ve İktisadi Bütünlüğü ihalesini müracaat olmaması üzerine iptal etti. Royal Halı İplik Dokumacılık Mobilya Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yapılan açıklamada, “Şirketimize Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından gönderilen 24.05.2023 tarih ve E-94075621-930-75034 sayılı yazıda, Royal ve Atlas Halı Ticari ve İktisadi Bütünlüğü ihale sürecinde son teklif verme tarihi olan 23.05.2023 tarihi saat 16.00 prestijiyle ihaleye rastgele bir müracaat olmadığından 24.05.2023 tarihinde saat 11.00’de yapılacak olan ihalenin açılmamasına karar verildiği bildirilmiştir” tabiri kullanıldı.”

Patronlardunyasi.com

You may also like

Leave a Comment

hd film cehennemi - piar ne demek - AiKalem Blog - bir finansçı - top havuzu - https://hayatasor.com/ - instagram takipçi satın al - slot siteleri - canlı casino siteleri