Arçelik’te geri dönüştürülmüş materyal oranı yüzde 50’ye çıkacak

kariyerkeyfi

Arçelik Endüstriyel Tasarım Yöneticisi Serdal Korkut Avcı, şu anda bir eserde kullandıkları geri dönüşüm materyali oranının yüzde 20’lerde olduğunu, amaçlarının 2030’da bu oranı yüzde 50’ye çıkarmak olduğunu söyledi.
Arçelik’in Eskişehir’deki atık elektrik ve elektronik eşya (AEEE) geri dönüşüm tesisi ile tıpkı alanda yer alan ve büsbütün geri dönüştürülen eserlerden inşa edilen Back2Life Atölyesi’nin tanıtımı için bir basın toplantısı düzenlendi. Arçelik Endüstriyel Tasarım Yöneticisi Serdal Korkut Avcı’nın konut sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısında Mimar Seçkin Pirim de basın mensuplarına eşlik etti.

231 BİN TON KARBONDİOKSİT SALINIMI AZALTILDI

Türkiye’de hem üretim hem geri dönüşüm tesisi bulunan birinci ve tek sanayi şirketinin Arçelik olduğunu aktaran Avcı, Arçelik’in 2050 yılına kadar tüm operasyonlarında net sıfır emisyona ulaşmayı hedeflediğine hatırlattı. Yanı sıra şu anda markanın bir eserinde kullanılan geri dönüşümden materyal oranının yüzde 20-30 düzeylerinde olduğunu hatırlatan Avcı, bu oranın 2030’da yüzde 50’ye çıkacağını lisana getirdi. Edinilen bilgiye nazaran, Arçelik’in şu anda Eskişehir ve Bolu’da olmak üzere 2 adet AEEE geri dönüşüm tesisi bulunuyor. Eskişehir’deki tesiste yalnızca buzdolabı ve soğutucu eserlerin geri dönüşümü yapılıyor. 2014’ten bu yana 620 bin adet buzdolabı ve soğutucunun geri dönüştürülmesiyle 469 GWh güç tasarrufu sağlanmış durumda, bu da 162 bin hanenin ise yıllık elektrik tüketimine muadil. Birebir vakitte bugüne kadar geri dönüştürülen atık eserlerle, yaklaşık 231 bin ton karbondioksit salımı da azaltılmış.

BACK2LIFE ATOLYESİ İLE FARKINDALIK YARATILACAK

Arçelik’in sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamında Eskişehir’de özel bir projeye imza atıldığını anlatan Avcı, “Arçelik olarak -Dünya’ya Saygılı, Dünya’da Saygın- vizyonumuzla Eskişehir’de üretim yerleşkemizin içerisinde bir atölye hayata geçirdik. Bu atölyede kullanılan tüm materyaller ‘yenide kullanılan’ eserler, geri dönüşüm tesislerimizden elde edilen ya da farklı fabrikalarda daha öne kullanılmış eserler. Eskişehir birebir vakitte kültür ve sanat bakımından kıymetli bir çekim noktası. Burada farklı iştirakçilere yapılacak çalışmalarla geri dönüşümün kıssasını, sanatın hisleri tetikleyen gücüyle anlatarak, farkındalığı artırmayı hedefliyoruz. Hayalimiz, Back2Life’ın çalışmalarının Eskişehir’den öbür kentlere de ve hatta tahminen milletlerarası da yayılarak bu alanda örnek bir sanat merkezi haline gelmesi” sözlerini kullandı. Back2Life’ın Arçelik’in sürdürülebilirliği dizaynın merkezine koyma anlayışının sonucu olduğuna işaret eden Avcı, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Sadece eserlerimizi geri dönüştürmüyoruz, geri dönüştürülmüş materyalleri de eserlerimizde kullanarak tekrar iktisada kazandırıyoruz. Geri dönüştürülmüş pet şişe ve balık ağları üzere gereçleri eserlerimizde kullanıyoruz. Örneğin 2017’den 2021 sonuna kadar, çamaşır, kurutma ve bulaşık makineleri ile klimalarda 114,1 milyon geri dönüştürülmüş pet şişe kullanıldı.”

patronlardunyasi.com

You may also like

Leave a Comment

hidrolik kriko - Kaynak Mağazam - Acil elektrikçi - Gebze Avukat - message near me - massage service antalya - League of Legends RP - Bursa bulaşık servisi - top havuzu - https://hayatasor.com/ - Betnano giriş için tıklayın!