AYM, Canan Karataya verilen para cezasını hak ihlali saydı

kariyerkeyfi

Anayasa Mahkemesinin Canan Karatay ile ilgili kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara nazaran, Karatay, 2016’da katıldığı yaklaşık 5 saat süren bir televizyon programında, beslenmenin değeri, depresyonla beslenme ortasındaki bağ hususlarına değindi, ilaç şirketlerinin ticari telaşla hareket ettiğine, antidepresanlarla keyifli olunamayacağına fakat sağlıklı beslenmeyle keyifli olunabileceğine dair iletiler verdi.

Söz konusu yayın üzerine İstanbul Tabip Odası Onur Konseyi, Karatay hakkında disiplin soruşturması başlattı. Soruşturma sonunda Karatay’a 1325 lira para cezası verildi. Türk Tabipler Birliği Yüksek Onur Heyeti da kararı onadı.

Karatay’ın, ceza kararının iptali istemiyle açtığı dava Ankara 13. Yönetim Mahkemesince, yaptığı istinaf başvurusu da bölge yönetim mahkemesince reddedildi. Bunun üzerine Karatay, Anayasa Mahkemesine hak ihlali argümanıyla ferdî müracaat yaptı.

Başvuruyu inceleyen Yüksek Mahkeme, Anayasa’nın 26’ncı hususunda garanti altına alınan söz özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti ve Karatay’a 18 bin lira manevi tazminat ödenmesini kararlaştırdı. Ayrıyeten, yine yargılama yapılmak üzere kararın Ankara 13. Yönetim Mahkemesine gönderilmesini kararlaştırdı.

KARARIN GEREKÇESİ

Anayasa Mahkemesinin kararında, Anayasa’nın 26’ncı unsuruna nazaran herkesin tabir özgürlüğünün bulunduğu, bunun lakin kanunda belirtilen kurallarda sonlandırılabileceği, Karatay’ın açıklamaları nedeniyle cezalandırılmasının da söz özgürlüğüne müdahale manası taşıdığı kaydedildi.

Karatay’ın, bireylerin sıhhati için tehlikeli olabilecek yanlış bilgileri tabip sorumluluğuna uygun olmayacak biçim ve prosedürlerle yaydığı gerekçesiyle cezalandırıldığı aktarılan kararda, “Hiç elbet yanlış bilgilerin yönetilmesi de sıhhat siyasetlerinin temelli bir kesimini oluşturmaktadır. Ancak bunu yaparken devlet, tabir özgürlüğüne de hürmet göstermelidir” değerlendirmesi yer aldı.

Verilen idari para cezasının iptali istemiyle açılan davada mahallî mahkemenin, Karatay’ın açıklamalarının halk sıhhatine nasıl bir ziyan verdiğine dair değerlendirmenin yer almadığı belirtilen kararda, kardiyoloji ve iç hastalıkları uzmanı Karatay’ın Türkiye’nin bilinen akademisyen ve bilim insanlarından olduğu ve tıp alanında yaşanan gelişmelerin müracaatçının ilgi alanında bulunduğu vurgusu yapıldı.

Başvurucu Karatay’ın, kendi bakış açısından hakikat beslenmenin bireylerin ruh sıhhatini olumlu olarak etkilediğini herkesin anlayabileceği bir lisanda anlattığı belirtilen kararda, “Başvurucunun kimi tabirlerinin meslektaşlarını eleştirdiği hatta abartıya kaçtığı kabul edilse bile bir bilim beşerinin yerine kendini koyup muhakkak bir durumda kullanılacak söz biçiminin ne olacağını belirlemek yargı mercilerinin misyonu olmamalıdır” tespiti yer aldı.

Bilim insanlarının ve akademisyenlerin her söylediğinin mutlak manada gerçek olduğunun söylenemeyeceği, bununla birlikte birbirlerinden farklı, alternatif bakış açılarının herkes için daha gerçek düşünme imkanı yarattığı söz edilen kararda, “Başvurucuya disiplin cezası verilmesi ile Anayasa’nın 26’ncı unsurunda müdafaa altında olan söz özgürlüğüne yapılan müdahalenin daha ağır basan bir toplumsal muhtaçlığa karşılık gelmediği üzere orantılı da olmadığı sonucuna varılmıştır.” tespiti yer aldı.

Prof. Dr. Canan Karatay, daha evvel de “şeker yükleme testlerine” ait tıbbi içerikli açıklamalar yapmış, bu nedenle 15 gün süreksiz olarak meslekten alıkoyma cezası almış, Anayasa Mahkemesi bu ceza tarafından de tabir özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetmişti.

patronlardunyasi.com

You may also like

Leave a Comment

hidrolik kriko - Kaynak Mağazam - Acil elektrikçi - Gebze Avukat - message near me - massage service antalya - League of Legends RP - Bursa bulaşık servisi - top havuzu - https://hayatasor.com/ - Betnano giriş için tıklayın!