Commerzbank dolar iddiasını 25’e yükseltti

kariyerkeyfi

Commerzbank Kıdemli EM Ekonomisti Tatha Ghose, 1 Haziran tarihli raporunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi kazanmasının akabinde siyasetlerin tarafı konusunda artık bir belirsizlik kalmadığını ve münasebetiyle Döviz piyasasının ‘beklemeye devam etmesi’ için bir neden olmadığını yazdı.

“Bu zafer, Erdoğan’a klâsik olmayan para siyasetini sürdürme ve milliyetçi siyasetlerini tahminen de anayasa değişiklikleri yoluyla daha da genişletme yetkisi veriyor” diyen Ghose, “Türk lirası bir kere daha bedel kaybetmeye başladığına nazaran, dövizin enflasyona geçişi tekrar hızlanacak ve sonuç olarak – görünüşte düşen enflasyon aksine dönmeye başlayabilecek” sözlerini kullandı.

Ghose, “Reel faize ait görünüm bozulacak ve bu da döviz kurundaki kıymet kaybını daha da artıracak – bildiğimiz enflasyon-döviz sarmalı – seçim sonrasında lira iddialarımızı kıymetli ölçüde zayıflatmamızın nedeni de bu” diye ekledi.

“FAİZ ARTIŞIDA İŞE YARAMAYABİLİR”

Raporda, “Türkiye’nin geçmiş 2018 ve 2021 lira krizlerinde deneyimlediğimiz üzere, siyaset yapıcıların hareket etmek zorunda kalacağı (ve paha kaybının orta vereceği) döviz kuru düzeyi büsbütün keyfi kalacak zira bu giderek tek başına Erdoğan’ın ‘tepki fonksiyonu’ sıkıntısı haline geliyor” denildi.

Ghose, “Merkez Bankası Lideri yahut İktisat Bakanı (şu anda Mehmet Şimşek’in geri dönebileceğine dair söylentiler var) üzere öteki siyaset yapıcılar, liradaki paha kaybının sistemsiz bir sürate ulaşması durumunda bağımsız olarak kurtarma uğraşları başlatmak zorunda kalabilir” yorumunu yaptı.

Hükümetin misal bir durumun yaşandığı 2021 sonunda Kur Muhafazalı Mevduat ve “liralaşma” stratejisini başlattığını hatırlatan Ghose, bu çeşit tedbirlerin kur “tehlikeli” düzeylere ulaşana kadar açıklanmasını beklemediğini vurgulayarak, “Mehmet Şimşek üzere ortodoks bir siyaset yapan sorumluluğu üstlenip faiz oranlarını artırsa bile, piyasalar bunu Erdoğan rejimi içinde ‘geçici’ olarak görecek ve bu nedenle faiz artırımları liranın kıymet kaybetmesini engellemede etkisiz kalacaktır (belki birkaç günden fazla)” değerlendirmesini yaptı.

patronlardunyasi.com

You may also like

Leave a Comment

İstanbul Kiralık Depo - Miras Avukatı - message near me - massage service antalya - 2 el eşya alanlar - El dokuma halı alanlar - Doğum günü organizasyonu - League of Legends RP - Bursa bulaşık servisi - top havuzu - https://hayatasor.com/