Aldığı ihalelerle gündeme gelen Yapı&Yapı şirketi, Akşam gazetesine “Anneler gününde” ilan verdi

kariyerkeyfi

Aldığı milyon dolarlık ihalelerle gündeme gelen Nusret Yıldırım’ın şirketi Yapı&Yapı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın isimlerden olarak bilinen Star ve Akşam gazetelerinin sahibi Zeki Yeşildağ’ın gazetesine Anneler günü özelinde ilan verdi.

Akşam gazetesine verilen ilanda “Sınırsız sevgileri ve bize öğrettikleri bedeller ile ömrümüzün mimarı olan annelerimize sonsuz teşekkürlerimizle… Anneler gününüz kutlu olsun” ifadeleri kullanıldı

SON 7 YILDA 23 İHALE ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aile dostu olarak bilinen Nusret Yıldırım Yapı&Yapı isimli inşaat şirketinin sahibi. Kelam konusu şirketin gündemden düşmeme sebebi ise kamu kurumlarından milyarlarca liralık ihaleler alması. Birinci olarak 2021 yılında Sinop’ta yapılacak karayolunun ihalesi özel olarak davet edilen Yapı&Yapı’ya verilmişti. İhale bedeli olarak ise tam olarak şirkete 585.3 milyon liraya verilmişti. Sinop’taki karayolu projesinin yaklaşık maliyeti ise 653.9 milyon TL olarak hesaplanmıştı.

Bununla birlikte . Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı TOKİ, tüm itirazlara karşın Atatürk Havalimanı’na millet bahçesi yapmak için 29 Nisan’da pazarlık adabıyla bir ihale düzenledi. İhaleyi, 2 milyar 127 milyon 978 bin TL teklif veren Yapı ve Yapı Şirketi’nin aldığı açıklandı.

Şirketin devletten aldığı ihaleler ortasında Antalya Hipodromu, Ankara Atatürk Kültür Merkezi Millet Bahçesi, İstanbul Finans Merkezi SPK Binası, Marmara Üniversitesi Başıbüyük Sıhhat Yerleşkesi, Maltepe Kıyısı Spor ve Rekreasyon Alanları üzere milyarlarca liralık projeler de bulunuyor.

Ayrıca şirket, 2015 ile 2022 yılları ortasında kamudan 23 başka ihale aldı. Bu 23 ihaleyle kamunun kasasından şirkete ödenen para da 25 milyar 557 milyon 750 bin TL’yi buluyor.

Şirketin en fazla ihale aldığı kamu kurumlarının başında ise TOKİ ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı geliyor. Şirket, TOKİ’den 3,2 milyar TL bedelinde 6, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan 10, 4 milyar TL pahasında 3 ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nden ise yaklaşık 10 milyar TL bedelinde 6 ihale aldı.

Zafer Yıldırım’ın sahibi olduğu Yapı & Yapı 100 bin lira sermaye ile 2004 yılında kurulmştu. O tarihten bu yana 7 sefer sermaye artışına giden şirket, sermayesini 118 milyon 910 bin liraya çıkardı. Öte yandan Yapı ve Yapı, 5 yılda aldığı 12 büyük ihalede 6 milyar 320 milyon liralık kontrat imzaladı.

ZEKİ YEŞİLDAĞ KİMDİR

Akşam ve Star gazetelerinin sahibi Zeki Yeşildağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın isimlerden biri olarak biliniyor. İBB’de Ak Parti’nin Meclis üyeliği misyonlarında de bulunan Yeşildğ,a inşaat ve besin dallarının akabinde 2017 yılında Ethem Sancak’tan Star, Akşam ve Güneş gazetelerinin yer aldığı medya kümesini satın almasıyla gündeme gelmişti. Öte yandan Yeşidağ’ın 1990 yılından beri halı saha işletmeciliği, inşaat (Yapı&Yapı İnşaat) ve besin kesiminde de faaliyet gösteren şirketleri bulunuyor.

patronlardunyasi.com

You may also like

Leave a Comment

İstanbul Kiralık Depo - Miras Avukatı - message near me - massage service antalya - 2 el eşya alanlar - El dokuma halı alanlar - Doğum günü organizasyonu - League of Legends RP - Bursa bulaşık servisi - top havuzu - https://hayatasor.com/