Avrupa’dan İran’a ihtar

kariyerkeyfi

Avrupa Birliği (AB), İngiltere, Almanya ve Fransa’nın ortak açıklamasında, İran’a nükleer mutabakatla belirlenen uranyum zenginleştirme oranına geri dönme daveti yapıldı.

AB Dış Siyaset ve Güvenlik Yüksel Temsilciliği ile İngiltere, Almanya ve Fransa’nın dışişleri bakanlarının ortak açıklamasında, İran’ın uranyum zenginleştirme limitini geçmesinden kaygı duyulduğu belirtildi.

Uluslararası Atom Gücü Ajansı’nın İran’ın bu taraftaki açıklamasını doğruladığına dikkat çekilen açıklamada, “Nükleer muahede konusundaki taahhüdümüzün İran’ın (anlaşmaya) tam olarak uyumasına bağlı olduğu konusunda dengeli ve açık olduk.” tabiri kullanıldı.

Açıklamada, “Nükleer silahların yayılmasını önleyici gerekli bir aracın sorgulanmasına yol açan bu karardan keder duyulduğu” vurgulanarak, “İran’ı bu adımı geri almaya ve nükleer muahedeyi baltalayacak öteki tedbirlerden kaçınmaya çağırıyoruz.” tabirine yer verildi.

Ayrıca, ilgili hususlar çerçevesinde bir sonraki adıma ait nükleer mutabakatın öbür taraflarıyla acil değerlendirmede bulunulduğu da kaydedildi.

60 günlük mühlet 7 Temmuz’da doluyor

ABD idaresi, 8 Mayıs 2018’de, 2015’te imzalanan nükleer muahededen çekilerek, İran’a yönelik yaptırımları tekrar uygulamaya başlamıştı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Manevî de ABD’nin yaptırımlarına karşılık 8 Mayıs’ta ülkesinin nükleer mutabakattaki taahhütlerini azalttığını ve mutabakatın taraflarına İran’ın çıkarlarını koruyacak tedbirler alması için 60 gün müddet verdiklerini duyurmuştu.

Bu mühlet dolmadan İran idaresi, zenginleştirilmiş uranyum limitini nükleer muahedede belirtilen 300 kilogram stok limitin üstüne çıkardığını açıklamıştı.

İran’ın Avrupa ülkelerine verdiği 60 günlük mühletin 7 Temmuz’da dolmasının akabinde Tahran’ın nükleer mutabakattaki taahhütlerini azaltma sürecinde ikinci basamağa geçeceği öngörülüyor.

Kaynak: AA

You may also like

Leave a Comment

hidrolik kriko - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - League of Legends RP - Bursa bulaşık servisi - top havuzu - https://hayatasor.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking