Brent petrolün varil fiyatı 76,10 dolar

kariyerkeyfi

Dün 78,50 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 76,26 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.07 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,2 azalışla 76,10 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 71,82 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki kısıtlı düşüşte, bir sonraki OPEC+ toplantısı öncesinde Rusya ve Suudi Arabistan’dan gelen çelişkili bildiriler ve güçlenen dolar tesirli oldu.

Uluslararası basında yer alan haberlere nazaran, Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, perşembe günü yaptığı açıklamada, OPEC+ kümesinin bir sonraki toplantısında yeni bir petrol üretim kesintisi kararına gitmesinin pek olası olmadığını söyledi.

Novak, petrol fiyatlarının varil başına 80 doların biraz üzerinde olacağını ve talebin yaz aylarında artmayı sürdüreceğini iddia ettiğini belirterek, vazifelerinin fiyatları şişirmek değil hem üretici hem de tüketicinin çıkarlarını sağlamak olduğunu vurguladı.

Suudi Arabistan Güç Bakanı Abdulaziz bin Selman ise hafta başında petrolde satış konumu açanlara “dikkatli olmaları” ikazında bulunmuştu.

Söz konusu açıklamalar piyasa oyuncuları tarafından OPEC+ kümesinin 4 Haziran’da yapılacak toplantısında fiyatları desteklemek için ek kesintilere gidebileceği iddialarını artırarak hafta boyunca fiyatları desteklemişti.

ABD dolarının öbür para üniteleri karşısında pahasını ölçen dolar endeksindeki yükseliş ise dolara endeksli petrolü başka para ünitelerini kullanan alıcılar için daha kıymetli hale getiriyor. Bu durum alımların azalmasına ve fiyatların düşmesine yol açıyor.

Öte yandan, ABD’de borç limiti krizine ait gelişmeler, yatırımcıların odağında yer almaya devam ediyor.

ABD Lideri Joe Biden, Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy ile borç limiti üzerine birkaç verimli görüşme gerçekleştirdiklerini anımsatarak, müzakerecilerin de görüşmelere devam ettiğini ve ilerleme kaydedildiğini aktardı.

Brent petrolde teknik olarak 76,32 ile 76,49 dolar aralığının direnç, 75,97 ile 75,79 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Patronlardunyasi.com

You may also like

Leave a Comment

hidrolik kriko - Kaynak Mağazam - Acil elektrikçi - Gebze Avukat - message near me - massage service antalya - League of Legends RP - Bursa bulaşık servisi - top havuzu - https://hayatasor.com/ - Betnano giriş için tıklayın!