Dolandırıcılık iddiası! 50 Milyar Dolar kaybetti

kariyerkeyfi

Şirket paylarında iki günlük kayıp 50 milyar doları aşarken, Adani’nin servetinde bu haftaki kayıp 20 milyar doları aştı.

Dünyanın en güçlü üçüncü şahsı olan Hintli iş insanı Gautam Adani’nin şirketlerinin paylarında büyük sarsıntı yaşanıyor.

Açığa satış odaklı ABD’li yatırım araştırma şirketi Hindenburg Research’ün piyasayı sarsan raporunun yayınlamasının akabinde, Adani’nin halka açık şirketlerinde iki günlük bedel kaybı 50 milyar doları aştı.

İKİ GÜNDE 3. SIRADAN 8. SIRAYA DÜŞTÜ

Eylül 2022’de 150 milyar doları aşan ve 20 Ocak 2023 tarihinde 120 milyar dolar düzeyinde bulunan Adani’nin serveti, bugün 97 milyar dolara kadar geriledi.

Geçen sene nisan ayında 100 milyar dolarlık servet eşiğini aşan Adani, böylelikle bu eşiğin altına gerilemiş oldu ve en zenginler listesinde sekizinci sıraya düştü.

MANİPÜLASYON VE DOLANDIRICILIK İDDİALARI

Hindenburg şirketinin hazırladığı raporda, şirketlerinin bedelini şişirmek için Adani’nin çeşitli muhasebe hileleri yaptığı öne sürülüyor.

Raporda, Adani Group’un on yıllar boyunca pay senedi fiyatı manipülasyonu ve muhasebe dolandırıcılığı yaptığını tez ediliyor. Hindenburg argümanlarla ilgili, “Adani Kümesi’nin yanıtlamaktan memnuniyet duyacağını umduğu” 88 soruluk bir liste sunmuştu.

Adani Group’un finans müdürü Jugeshinder Singh raporu, “yanlış bilgilendirme ile bayat, temelsiz ve prestijsiz argümanların berbat niyetli bir bileşimi” olarak tanımladı ve argümanları reddetmişti. Adani Group ayrıyeten, şirketin yatırımcıları ile görüştü ve suçlamalara ayrıntılı karşılık verileceğini açıkladı.

Hindenburg ayrıyeten, Adani Kümesi şirketlerinde “ABD’de ve Hindistan’da açığa satış durumu (şirketin bedelinin düşeceğine dair yatırım) aldığını duyurdu.

HİSSELER BUGÜN TABAN OLDU

Raporun akabinde Adani’nin şirketlerinin amiral gemisi olan Adani Enterprises (ADEL) payları ile birlikte küme bünyesindeki öteki kıymetli şirketleri Adani Green Energy Ltd. ve Adani Total Gas payları de bugün yüzde 20’lik kayıpla taban oldu.

Grup şirketlerinin çarşamba günkü toplam 12 milyar dolarlık kıymet kaybının akabinde bugünkü kayıplarla birlikte toplam kayıp 50 milyar doları aştı.

Adani’nin şirketlerine kredi vermiş olan Hindistan bankalarında da sert kayıplar görülürken, Hindistan borsasının gösterge endeksi olan NSE Nifty 50 endeksinde bugün yüzde 1,5’lik kayıp yaşandı.

ADANİ NASIL BÜYÜDÜ?

Adani’nin net servetinin büyük ölçüde fosil yakıtlar ve yenilenebilir güç yatırımlarına bağlı olarak geçen sene 150 milyar doları aşmıştı.

1980’lerde bir emtia tüccarı olarak iş hayatına başlayan iş adamı şu anda yaklaşık bir düzine liman ve sekiz havalimanıyla Hindistan’ın en büyük özel altyapı kümesine sahip. Kümenin, medya, bilişim ve savunma dahil olmak üzere çok sayıda yan kuruluşu bulunuyor.

Adani şirketleri son üç yıl içinde borsada yüzde 3 bin 300’den fazla pahalanırken son olarak Adani Enterprises’ın pay ölçüsünün artırılması planlanıyordu.

2022’nin en çok para kazanan ismi olan Adani’nin Hindistan Başbakanı Narendra Modi’ye de çok yakın olduğu varsayım ediliyor.

You may also like

Leave a Comment

hidrolik kriko - Kaynak Mağazam - Acil elektrikçi - Gebze Avukat - message near me - massage service antalya - League of Legends RP - Bursa bulaşık servisi - top havuzu - https://hayatasor.com/ - Betnano giriş için tıklayın!