EYT’de ayrıntılar muhakkak oldu! Bakan Alım birinci kere açıkladı: 5 puan formülü

kariyerkeyfi

EYT’li çalışana 5 puan formülü geleceğini tabir eden Alım, emekliliğe hak kazanılacak olan net tarihi de duyurdu. Öte yandan Alım, taban fiyatla ilgili de açıklamada bulundu.

Milyonlarca kişinin merakla beklediği EYT’de ayrıntılar belirli oldu. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, aralık ayında çözülmesi beklenen Emeklilikte Yaşa Takılanlar’la (EYT) ilgili değerli açıklamalarda bulundu.

İŞE BAŞLANGIÇ TARİHİ NETLİĞE KAVUŞTU

Bakan Alım, Star TV’nin sorularını yanıtladı. Emekliliğe hak kazanılacak olan tarihi açıklayan Alım, “EYT için net tarih 8 Eylül 1999. Yıpranma hakkı, doğum ve askerlik borçlanmaları olsa bile işe başlangıç tarihi geriye çekilemez. Bunlar fakat eksik prim gün sayısını tamamlamak üzere yapılır. Yani o eksik kalan prim gün sayısını telafi eder. Lakin işe başlangıcı geri çekmez. O denli bir şey yok.” dedi.

5 PUAN FORMÜLÜ

Emekli olanların işe devam etmesi durumunda, olağan çalışanlara nazaran primlerinin 5 puan yükseldiğini ve patronların EYT düzenlemesinin hayata geçmesi sonrasında, bu farkın kaldırılmasını istediğini vurgulayan, Alım, “Buna tahlil olarak patron emekli olan kişiyi çalıştırıyorsa devlete olağan çalışandan daha fazla prim ödüyor. Oradaki primi aşağı çekerek eşit düzeye getireceğiz. Yani patrona sen EYT’li olan bu çalışanını atma, çalıştır. Biz sana toplumsal güvenlik dayanak primi vereceğiz.” dedi.

EYT’lilerin kıdem tazminatı bahsiyle ilgili de Bakan Alım, “Bu hususta da Hükümetin kimi formülleri var.” dedi. Alım, şu tabirleri kullandı;

“Öncelikle bu büyük bir sorun değil. Zira patron kıdem tazminatını vergiden düşüyor. Ayrıyeten kıdem tazminatı ödemesini patron çalışanıyla kendi ortasında anlaşarak taksitlendirebilir.”

HÜKÜMETTEN KREDİ TALEBİ

Öte yandan patron EYT’lilerin kıdem tazminatını ödeyebilmek için kredi talebinde de bulunuyor. Lakin Hükumet bu hususa sıcak bakmıyor. Kıdem tazminatının patron tarafından hazır tutulması gerektiğine vurgu yapılıyor.

ASGARİ FİYAT AÇIKLAMASI

Bakan Alım, “5 bin 500 lira olan taban fiyata yüzde 50 artırım olur mu?” sorusuna ise, “Hayali değil gerçekçi bir sayı üzerinde durmak lazım. İşletmelerin ödeyebileceği bir fiyat arayışındayız” karşılığını verdi.

You may also like

Leave a Comment

Maltepe Eşya Depolama - Nevşehir asansörlü evden eve - puan hesaplama - Tiempo Madrid hoy - Maltepe Eşya Depolama - Erkek Takıları - League of Legends RP - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık servisi - hd film cehennemi - top havuzu - https://hayatasor.com/ - instagram takipçi satın al