Global piyasalar karışık seyrediyor

kariyerkeyfi

ABD’de borç limiti krizinin yakın vakitte çözülebileceğine ait haber akışı piyasalarda olumlu karşılansa da dün açıklanan makroekonomik dataların akabinde Fed’in para siyasetine ait beklentiler yine belirsizleşti.

Dün, ABD Lideri Joe Biden, Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy ile borç limiti üzerine birkaç verimli görüşme gerçekleştirdiklerini anımsatarak müzakerecilerin de görüşmelere devam ettiğini ve ilerleme kaydedildiğini aktardı.

Ülke borcunun temerrüde düşmesinin bir seçenek olmadığı konusunda hemfikir olduklarını yineleyen Biden, borç limitinde ilerlemenin tek yolunun iki partili bir muahede olduğunu lisana getirdi.

Analistler, ABD hazinesinin nakit ölçüsünün dün 76,5 milyar dolardan 49,5 milyar dolara indiğini vurgulayarak, piyasalarda iki tarafın bugünlerde anlaşabileceğine yönelik beklentilerin güçlendiğini söz etti.

Öte yandan, ABD iktisadı, bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 1,3 ile beklentilerin üzerinde büyüdü. Yılın birinci çeyreğinde şahsî tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış yüzde 4,2 olarak kaydedildi.

Söz konusu bilgilerin akabinde para piyasalarındaki fiyatlamalarda gelecek ayki toplantıda bankanın 25 baz puan faiz artırabileceğine yönelik beklentiler yüzde 40’ı aşarken, haziran ayında faiz artışı yapılmaması halinde temmuz toplantısında yüzde 84 ihtimalle 25 baz puanlık faiz artışı yapılacağı öngörülüyor.

Analistler, ABD’de bugün de bilgi takviminin ağır olduğunu belirterek, açıklanacak bilgilerden alınacak sinyallerin piyasalarda oynaklığı artırabileceğini bildirdi.

Öte yandan, Kaliforniya merkezli çip üreticisi Nvidia’nın pay pahası, beklentileri aşan gelir iddiaları sonrası yüzde 25’e yakın yükselirken şirketin piyasa pahası 1 trilyon dolara yaklaştı. Nvidia’nın bedel artışı Nasdaq endeksinin yükselişinde de tesirli oldu.

Dün, Fed’in faiz artışlarına devam edebileceğine yönelik fiyatlamaların güçlenmesiyle altının ons fiyatı yüzde 0,9 azalışla 1.941 dolara gerilerken, şu sıralarda evvelki kapanışın yüzde 0,5 üzerinde 1.950 dolardan süreç görüyor.

Söz konusu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,88 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,71 yükselirken, Dow Jones endeksi yüzde 0,11 geriledi. ABD’de endeks vadeli kontratlar, yeni güne düşüşle başladı.

Avrupa’da da dün satış yüklü bir seyir öne çıkarken, bölgede belirsizlik günden güne artıyor.

ALMANYA TEKNİK OLARAK RESESYONA GİRDİ

Dün açıklanan bilgilere nazaran, Almanya iktisadı, alışılmışın dışındaki yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarının tüketici harcamalarını baskılamasının tesiriyle bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 0,3 daralarak, teknik olarak resesyona girdi.

Buna rağmen, Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyeleri enflasyonla uğraş kapsamında faiz artışlarına devam etmeleri gerektiği istikametindeki kelamla yönlendirmelerini sürdürürken, dün ECB üyesi Klaas Knot Banka’nın faiz oranlarını temmuz toplantısı da dahil olmak üzere yükseltmesi ve uzun bir mühlet bu düzeylerde tutması gerektiğini bildirdi.

Analistler, bölgede yavaşlayan ekonomik aktiviteye rağmen enflasyon tarafında istenilen sonuçların alınamamasının ECB siyaset alanını daralttığını belirterek, bu durumun bölgede fiyatlamaları zorlaştırdığını söz etti.

Dün Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,31, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,33, İtalya’da MIB 30 endeksi 0,44 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,74 geriledi. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar, yeni güne karışık seyirle başladı.

ABD’de teknoloji payları öncülüğündeki ölçülü hava yeni günde Asya hisse piyasalarına da yansırken, bölge genelinde yarı iletken çip şirketlerindeki yükseliş eğilimi dikkati çekiyor.

Öte yandan, Japonya’da açıklanan bilgilere nazaran, Tokyo Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayısta yüzde 3,2 artarak beklentilerin gerisinde kaldı.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,7, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,5 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,2 yükseldi. Hong Kong piyasalarında bugün tatil nedeniyle süreç gerçekleşmiyor.

Yurt içinde dün hudutlu da olsa alış yüklü bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü evvelki kapanışın yüzde 0,07 üzerinde 4.427,99 puandan tamamlarken, dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) siyaset faizini yüzde 8,50’de sabit bıraktı.

Dolar/TL, dün yüzde 0,2 artışla 19,9413’ten kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 19,9760 düzeyinden süreç görüyor.

Analistler, bugün İngiltere’de perakende satışlar, ABD’de ise ferdî gelirler ve harcamalar, sağlam mal siparişleri ve Michigan Üniversitesi mayıs ayı tüketici itimat endeksi bilgileriyle birlikte ABD’nin borç limiti krizine ait haber akışının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.400 ve 4.200 düzeylerinin dayanak, 4.500 ve 4.600 puanın direnç pozisyonunda olduğunu kaydetti.

patronlardunyasi.com

You may also like

Leave a Comment

hidrolik kriko - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - League of Legends RP - Bursa bulaşık servisi - top havuzu - https://hayatasor.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking