Güney Kore ile ABD, İran için görüşüyor

kariyerkeyfi

Güney Kore’nin “The Korea Economic Daily” gazetesinin haberine nazaran, Güney Kore ve ABD, İran’ın Güney Kore’deki bankalarda tutulan 7 milyar dolarlık varlığını özgür bırakmanın yollarını kıymetlendiriyor.

Gazetenin haberine nazaran, Seul’daki hükümet kaynakları, İran’a ilişkin fonların hür bırakılması konusunda Güney Kore’nin ABD ile muahedesi halinde, İran’ın bu fonları sırf Birleşmiş Milletler (BM) aidatlarını ödemek ve sıhhat harcamaları üzere insani hedeflerle kullanmasına müsaade verileceğini belirtti.

Bununla birlikte hür bırakılan fonların direkt İran’a değil, komşu Orta Doğu ülkelerindeki İran’a ilişkin banka şubelerine aktarılacağı tabir edildi.

Konuyla ilgili gazeteye bilgi veren ve ismi açıklanmayan Güney Koreli hükümet yetkilisi, “Her şey planlandığı üzere giderse, İran ile gergin ilgimizin kıymetli ölçüde uygunlaşmasını bekliyoruz.” sözlerini kullandı.

İRAN VARLIKLRINA ERİŞEMİYOR

İran, Güney Kore’ye 2018 öncesinde petrol ihracatından elde edilen ve bu ülkedeki bankalarda tutulan 7 milyar dolarlık dövizine ABD’nin tek taraflı bankacılık yaptırımları nedeniyle erişemiyor.

ABD’nin NBC News televizyonu, 15 Şubat’ta Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberinde, Tahran ve Washington’un iki ülkedeki tutukluların takası ve İran’ın Güney Kore’de tutulan milyarlarca dolarlık varlığının özgür bırakılması için Katar ve İngiltere’nin aracılığıyla dolaylı görüşmeler yaptığını duyurmuştu.

Son olarak 27 Nisan’da ABD hükümetinin fon sağladığı Voice of America’nın Farsça servisine konuşan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu’nun ismi açıklanmayan bir sözcüsü, İran’ın Güney Kore bankalarında dondurulan 7 milyar dolarlık varlığını insani yardım materyalleri satın almak için kullanabileceğini açıklamıştı.

patrnlardunyasi.com

You may also like

Leave a Comment

hidrolik kriko - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - League of Legends RP - Bursa bulaşık servisi - top havuzu - https://hayatasor.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking