İkinci el otoda orta segment patlaması

kariyerkeyfi

Otomotiv, döviz kurundaki değişimden en fazla etkilenen kesimlerden biri. Bilhassa Türkiye otomotiv satışlarında kıymetli hissesi olan ithal arabalar, kur artışından süratli etkileniyor. Fiyatlar yüklü olarak avro kuruna bağlı. Geçen yıl kurdaki hareketlilik nedeniyle neredeyse bir ayda üç defa artırım gören arabalar, bu yıl, kurun baskılanması nedeniyle daha stabil bir seyir izliyordu. Fiyatlarda artırım rallisi bu ay başında tekrar başlamıştı.

Otomotiv data ve tahlil şirketi Cardata, son bir yılda ikinci elde fiyatı en çok kıymet kazanan araba segmentlerini ve modellerini derledi.

Ekonomim’den Aysel Yücel’in haberine nazaran, Türkiye’de en çok satan ikinci el arabalar fiyatı Mayıs 2022-Mays 2023 ortasında ortalama yüzde 83 arttı. Mayıs 2022’de ortalama ikinci el fiyatı 411 bin TL’yken bu yılın birebir periyodunda 754 bin TL oldu.

C segmentindeki artışsa yüzde 89 oldu. Geçen sene 303 bin TL olan C segmenti ikinci el araç fiyatı bu sene 572 bin TL oldu. Birtakım C segmenti sedan arabaların fiyatındaysa yüzde 110’un üstünde artış var.

Cardata CEO’su Hüsamettin Yalçın, bir modelin ikinci el fiyatını belirleyen temel faktörün kuşkusuz o aracın piyasada gördüğü talep olduğunu hatırlatırken, Türkiye’de alım gücünün düşmesinin, talebi daha ulaşılabilir araçlara yönlendirdiğine dikkat çekti. Öteki yandan, Türkiye’de son 10 yıldır fiyatların belirlenmesinde ilan sitelerinin de tesirli olduğunu vurgulayan Yalçın, “Fiyatların belirlenmesinde bayi ve galeri yani satıcılardan bu iş ilan sitelerine kaydı. İlan sitelerindeki araç fiyatlarına bakarak aracın pahası belirleniyor. Maalesef piyasanın gerçeklerinden uzaklaşılıyor, aracın fiyatını belirleniyor” dedi.

Aracın sıfır kilometre fiyatındaki artış da ikinci el bedeline tesir eden kıymetli bir öge olduğunu belirten Yalçın, yedek modül bulunurluğu ve markanın servis ağı üzere faktörlerinde araca olan talebi hasebiyle fiyatı etkiliyor.

Hüsamettin Yalçın, son bir yılda döviz kurunda yüksek artışlar olmadığı için insanların paralarının kıymetini korumak ismine arabaya yatırım yaptığını söyledi. Bu trendin seçim sonrasında da devam edeceğine işaret eden Yalçın, “Fyatlarda düşüş beklenmiyor. İkinci el araba piyasasında talep hala çok yüksek. Zira ikinci el araç piyasasında satın alınabilecek araba sayısı aşikâr. Kurun artışına paralel fiyatlar da artacaktır” dedi.

patronlardunyasi.com

You may also like

Leave a Comment

hd film cehennemi - piar ne demek - AiKalem Blog - bir finansçı - top havuzu - https://hayatasor.com/ - instagram takipçi satın al - slot siteleri - canlı casino siteleri