İstanbul’da aylık fiyat artış serisi 43 aya çıktı

kariyerkeyfi

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) bilgilerine nazaran, ocakta perakende fiyatlarda bir evvelki aya nazaran ulaştırma ve haberleşme harcamalarında yüzde 23,94, sıhhat ve şahsî bakım harcamalarında yüzde 15,92, mesken eşyası harcamalarında yüzde 3,62, besin harcamalarında yüzde 6,07 artış kaydedilirken giysi harcamalarında yüzde 0,83 düşüş görüldü.

İTO’ya nazaran 2022’de İstanbul’da yıllık enflasyon yüzde 92,7’ydi. Enflasyon, yıl içinde üç haneli düzeylere de ulaşmıştı. Enflasyon bu ay, baz tesiriyle yüzde 79,68’e düştü.

İstanbul’da aylık fiyat artış serisi 43 aya çıktı.

Reuters’ın 13 ekonomistin iştirakiyle düzenlediği ankete nazaran, toplu taşımadan ekmeğe birçok esere uygulanan artırımların tesiriyle aylık enflasyonun yüzde 3.8, yıllık enflasyonun baz tesiriyle yüzde 53,5 olması bekleniyor.

Baz etkisi

Yıllık enflasyon, bir sene evvelki istatistiklerle karşılaştırmayla belirleniyor. Buna baz tesiri deniyor.

Örnek vermek gerekirse geçen yılki kur artışları sonucu aralıkta enflasyon aylık yüzde 13,6 olarak hesaplanmıştı. Bu da endeksi 13,6 puan artırmıştı. Bu sene aralıktaysa aylık enflasyon yüzde 1,18 geldi.

Bu durumda geçen yılın aralık enflasyon oranı endeksten çıkıp yerine yüzde 1,18’lik oran girdi ve 12 aylık enflasyon önemli oranda düştü.

İktidar uzun müddettir enflasyona karşı tedbir almayıp baz tesirinin devreye girmesini bekliyordu.

You may also like

Leave a Comment

hidrolik kriko - Kaynak Mağazam - Acil elektrikçi - Gebze Avukat - message near me - massage service antalya - League of Legends RP - Bursa bulaşık servisi - top havuzu - https://hayatasor.com/ - Betnano giriş için tıklayın!