Kraliçeye suikast planı 40 yıl sonra ortaya çıktı

kariyerkeyfi

BBC Türkçe’nin haberine nazaran, FBI, Kraliçe’nin geçen yılki vefatının akabinde ABD’ye yaptığı seyahatlerle ilgili evraklar yayınladı.

Bu dokümanlar, ziyaretleri sırasında Kraliçe’nin güvenliğini sağlamaya yardımcı olan FBI’ın İrlanda Cumhuriyet Ordusu’nun (IRA) tehditlerinden büyük tasa duyduğunu gösteriyor. Suikast planı, San Francisco’da bir polis memuruna anlatılmıştı.

Dosyaya nazaran, San Francisco’daki bir İrlanda barının müdavimi olan memur, orada tanıştığı bir bireyden gelen bir telefon hakkında FBI’ı uyardı.

Memur, bu kişinin kendisine “Kuzey İrlanda’da plastik mermiyle öldürülen” kızının intikamını almak istediğini söylediğini belirtti.

Tehdit, 4 Şubat 1983’te, Kraliçe 2. Elizabeth ve eşi Prens Philip’in California ziyaretinden yaklaşık bir ay evvel geldi.

Belgeye nazaran kelam konusu kişi, ya Royal Yacht Britannia’ya Golden Gate Köprüsü’nün altından seyrederken bir obje atarak Kraliçe 2. Elizabeth’e ziyan vermeye ya da Yosemite Ulusal Parkı’nı ziyaret ettiği sırada onu öldürmeye çalışacaktı.

Tehdide cevap olarak Bâtın Servis, “yat yaklaşırken Golden Gate Köprüsü’ndeki yürüyüş yollarını kapatmayı” planlamıştı. Yosemite Ulusal Parkı’nda hangi tedbirlerin alındığı muhakkak değil, lakin ziyaret planlandığı üzere devam etti. FBI tarafından gözaltılarla ilgili hiçbir detay yayınlanmadı.

102 sayfalık doküman, Amerikan medya kuruluşlarının Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası kapsamındaki talebinin akabinde Pazartesi günü FBI’ın bilgi sitesi olan Vault’a yüklendi.

Kraliçe 2. Elizabeth’in 1983’te ülkenin batı kıyısına yaptığı ziyaret de dahil olmak üzere ABD’ye yaptığı devlet ziyaretlerinin birçok, Kuzey İrlanda’daki artan şiddet olayları sırasında geldi.

1976’da Kraliçe, Amerika’nın 200. yıldönümü kutlamaları için New York’taydı.

Belgeler, Battery Park üzerinde “İngiltere, İrlanda’dan defol” yazılı bir pankartın asılı olduğu küçük bir uçağı uçurduğu için bir pilotun mahkemeye çağrıldığını ortaya koyuyor.

Dosyalar, FBI’ın Kraliçe’ye yönelik olası tehditlere karşı nasıl tetikte olduğunu gösteriyor.

Kraliçe 2. Elizabeth’in kuzeni Lord Louis Mountbatten, 1979’da İrlanda Cumhuriyeti’nin County Sligo açıklarında bir IRA bombalamasında öldü.

Kraliçe’nin 1989’da Kentucky’ye yaptığı şahsî ziyaretten evvel, dahili bir FBI notunda “İrlanda Cumhuriyet Ordusu’ndan İngiliz Monarşisi’ne karşı tehdit mümkünlüğü her vakit mevcuttur” yazıyordu.

Kendisi de yarış atlarına sahip olan Kraliçe’nin, Kentucky Derby de dahil olmak üzere eyaletin binicilik etkinliklerinin tadını çıkarmak için hayatı boyunca Kentucky’yi birkaç sefer ziyaret ettiği biliniyor.

1991’deki bir devlet ziyaretinde, Kraliçe’nin periyodun Lideri George H Bush ile Baltimore Orioles beyzbol maçını izlemesi planlandı.

FBI, Kapalı Servis’i “İrlandalı grupların” stadyumda protestolar planladıkları ve “İrlandalı bir kümenin tribünde büyük bir blok için bilet ayırttığı” konusunda uyardı.

FBI, NBC News’e bu hafta yayınlananların yanı sıra “ek belgeler” olabileceğini söyledi, lakin bunların yayınlanması için bir tarih belirtmedi.

patronlardunyasi.com

You may also like

Leave a Comment

hd film cehennemi - piar ne demek - AiKalem Blog - bir finansçı - top havuzu - https://hayatasor.com/ - instagram takipçi satın al - slot siteleri - canlı casino siteleri