Merkez Bankası’ndan TL mevduat gelişimini destekleyecek adım

kariyerkeyfi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), TL mevduat gelişimini destekleyecek adımlarına bir yenisini ekledi.

TCMB, bugün bankalara gönderdiği yazı ile yabancı para yükümlülüklerin artırılması ve Türk lirası mevduat gelişimini desteklemek emeliyle birtakım düzenlemelere gitti.

Buna nazaran bankalar için dönüşüm oranlarına nazaran farklılaşan komite uygulamasına son verilirken, mevduatlardaki Türk lirasının hissesine nazaran değişen oranlarda komite alınmasına karar verildi.

TL mevduat oranı yüzde 60 ve üzeri olan bankalar için yüzde sıfır, yüzde 50-60 bandı için yüzde 3 kurul uygulanacak.

Daha evvel yüzde 3 olan TL mevduat oranı yüzde 50’nin altında kalan bankalardan alınan komite ise yüzde 8’e çıkartıldı.

Komisyonlar, TCMB nezdindeki mecburî karşılık ve ihbarlı döviz mevduat hesaplarında döviz olarak tutulan fiyatlar üzerinden tahsil edilecek.

Yeni oranlar 23 Aralık hesaplama tarihinden itibaren uygulanacak. Böylelikle, daha evvel dövizden TL’ye dönüşlere nazaran yüzde 5 olarak belirlenen komite uygulamasına da 23 Aralık hesaplama tarihi prestijiyle son verilecek.

TCMB bu uygulama ile 2022 Para ve Kur Siyaseti metninde paylaşılan yabancı para yükümlülük maliyetlerinin artırılması ve TL mevduat gelişimini destekleyecek düzeneklerinin önceliklendirilmesi kapsamında yeni bir adım daha atmış oldu.

You may also like

Leave a Comment

7dak - instagram takipçi satın al - top havuzu - Hisse Senetleri - Genc.net - Tiny House - sohbet - https://hayatasor.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - steroid satın al - medyum - kadıköy antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya