Mesken kiraları minimum fiyatın üç katı

kariyerkeyfi

Konut kiralarındaki fahiş artışlar Avrupa’da da gündem. Taban fiyatın 760 euro olduğu Portekiz’in başşehri Lizbon’da 3+1 bir konutun ortalama kirası 2 bin euroyu buluyor. Hükümet, kira artışına yüzde 2 limiti getirirken; boş konut sayısı neredeyse nüfusu geçti.

Dünya gazetesinden Emre Ergül’ün haberine nazaran; Türkiye’de son 1.5 yıldır fırlayan ve tartışmalara neden olan konut kiraları, bir Avrupa Birliği başşehrinde tepe yaptı… Portekiz’in başşehri Lizbon’da mesken kiraları, taban fiyatın 3 katına ulaştı; Lizbonlular şikayet platformları kurup protesto şovları düzenlemeye başladı.

Portekiz’de taban fiyat 760 euro (16 bin 289 TL). Son yapılan bir araştırmaya nazaran, Batı Avrupa’nın en yoksul ülkesi diye anılan Portekiz’de çalışanların yüzde 50’si geçtiğimiz yıl ayda bin eurodan (21 bin 431 TL) daha az kazandı. Buna rağmen konut kiraları ise aldı başını gitti… Konut portalı Imovirtual’a nazaran, Lizbon’da tek odalı bir konutun ortalama kirası bin 350 (28 bin 933 TL) euro, 3+1 bir meskenin ortalama kirası ise 2 bin (42 bin 864 TL) euro…

Ülkenin önde gelen gayrımenkul danışmanlık firması Confidential Imobiliario’ya nazaran kiralar 2015’ten bu yana tertipli artış gösterirken, geçen yıl pik yaptı. İşte firmanın internet sitesindeki bilgiler: Lizbon’da kiralar 2015’ten bu yana yüzde 65 arttı. Lakin bu artış oranı yalnızca geçen yıl yüzde 37’yi gördü ki, Lizbon kira artışında İspanya’nın Barcelona kenti ile Fransa’nın başşehri Paris’i solladı. 2015’ten bu yana Lizbon’da mesken fiyatları da yüzde 137’lik artışla uçuşa geçti. Sayıların yanısıra Lizbonluların da neler dediğine bir bakalım…

Huzurevi çalışanı Georgina Simoes, İngiliz BBC Televizyonu’na yaşadıklarını şöyle özetledi: “Ev kiram 300 euro. Bu, Lizbon’a nazaran çok düşük bir sayı. Lakin ben bunu ödemek için de ek iş yapıyorum. Mesken sahibim 2018’den bu yana çıkmam için baskı yapıyor. Mesken de o denli üstün bir mesken değil. Komşunun dairesine su sızdırdığı için duş alamıyorum. Konuttan de çıkamıyorum, zira istenen mesken kiralarını veremem.”

BAŞKENTLİ “EV HAKKI” DİYE ÖRGÜTLENDİ

Lizbon’un 52 yaşındaki Belediye Lideri Carlos Moedas, konut hadisesini “Bizim neslin en büyük krizi” olarak kıymetlendiriyor. Haksız da sayılmaz zira başkentte “Casa e um Direito” (Ev sahibi olmak bir haktır) ismi altında bir hareket oluşturuldu. Küme birinci protesto gösterisini 1 Nisan’da düzenledi. Lizbon’da başlayan yürüyüşler, daha sonra Porto ve Braga kentlerine sıçradı. Bu protestolara da “Yaşanacak ev” ismi verildi.

KİRA ARTIŞINA KISITLAMA GELDİ

Portekiz Ulusal İstatistik Enstitüsü’ne nazaran, ülke genelinde şu anda 723 bin 215 boş mesken var. Hükümet, konut krizinin önüne geçmek için iki adım attı. Birincisi, Altın Vize uygulaması durduruldu. Akabinde da yıllık kira artışı yüzde 2 oranıyla sonlandırıldı.

ARTIŞIN İKİ NEDENİ: ALTIN VİZE VE KISA DEVİR KİRALAMA

Portekiz basınına nazaran, Lizbon’daki bu olağandışı kira artışının arkasında ekonomik nedenlerin yanısıra ülkenin yabancı yatırımcıya önerdiği “Altn Vize” ve kısa periyot kiralama sistemi bulunuyor. “Altın Vize” kapsamında ülkede oturum müsaadesi için konut alan yabancı yatırımcılar, aldıkları konutları de yüksek bedelle kiraya verince olağandışı yükseliş başladı. Lizbon turistik bir kent, o yüzden de konut sahipleri konutlarını turistlere kısa devir kiralamayı tercih ediyor. Örnek vermek gerekirse kentin tarihi semti Alfama’daki konutların yüzde 60’ı “kısa periyot kiralık” ev!.. Bir Lizbonlu durumu latifeyle karışık şöyle lisana getirdi: “Yakında Lizbonlu kalmayacak ve turistler yalnızca birbirini görecek.”

SEÇİMLER 2026’DA

Fahiş kira artışları, sandıkta da yankı buldu. Ülkede bir sonraki genel seçim 2026’da. Yapılan son anketler, kira artışları yüzünden Sosyalist Parti’nin (PS) ağır oy kaybına uğradığı ve toplumsal demokratların partisi PSD’yle baş başa geldiğini gösteriyor. Anketlerde üçüncü olan çok sağcı CHEGA partisi de kiraları düşüreceklerine yönelik açıklamalarından dolayı her gün oylarını artırıyor.

patronlardunyasi.com

You may also like

Leave a Comment

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa bulaşık servisi - hd film cehennemi - piar ne demek - top havuzu - https://hayatasor.com/ - instagram takipçi satın al