Meslek liselilere, akademik dayanak programı başlıyor

kariyerkeyfi

Milli Eğitim Bakanı Bakanı Mahmut Özer, mesleksel ve teknik Anadolu liselerinin son sınıfında okuyan ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanmak isteyen öğrencilere yönelik gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren başlatılacak Akademik Takviye Programı’nın hazırlıklarını tamamladıklarını bildirdi.

Bu yıl lise üçüncü sınıfı bitirip son sınıfa geçecek yaklaşık 250 bin dolayındaki teknik program uygulayan meslek lisesi öğrencisine yönelik yeni bir üniversiteye hazırlık modelinin uygulanacağını belirten Özer, “Bu kapsamda, mesleksel ve teknik Anadolu liselerindeki öğrencilerin meslek planlamalarına dayanak olmak emeliyle son sınıf öğrencilerine, işletmelerdeki maharet eğitimine devam edebilmeleri ya da kendilerine uygun akademik alanı seçerek ağır akademik eğitim alabilmelerine yönelik iki yeni seçenek sunuyoruz.” bilgisini verdi.

DERS ÇİZELGELERİ İLE KİTAPLAR HAZIR

Bakan Özer, MEB Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünce, birinci kere 2023-2024 eğitim öğretim yılında uygulanmak üzere mesleksel ve teknik Anadolu lisesi Anadolu teknik programı uygulayan öğrencilere yönelik yeni model için “12. sınıf akademik dayanak dersleri” ve “haftalık ders çizelgeleri” çalışmalarını tamamladıklarını tabir etti.

Akademik Takviye Programı kapsamında, YKS’ye hazırlanacak öğrencilere 24 ders kitabının hazırlandığını bildiren Özer, Bakanlık uzmanlarınca hazırlanan Akademik Takviye Programı kapsamındaki YKS hazırlık kitaplarında, ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek Temel Yeterlilik Testleri (TYT) ve Alan Yeterlilik Testleri’nin (AYT) dikkate alındığını söyledi.

4 BAŞKA SEÇENEK SUNDU

Özer, hazırlanan YKS hazırlık kitaplarına ait, dört farklı seçenek hazırladıklarını belirtirken, ayrıyeten soru bankası niteliğinde zenginleştirilmiş elektronik içeriklerin de http://meslek.eba.gov.tr/ ve https://meslekmateryal.eba.gov.tr/ adreslerinde yayınlandığını kaydetti.

Bakan Özer, 2023-2024 eğitim öğretim yılında uygulanmaya başlanacak olan Akademik Dayanak Programı’na ait şunları kaydetti:

“Programdan, meslek liselerinin Anadolu meslek programına kayıtlı olup 11. sınıfın sonunda muvaffakiyet puanı 70 ve üzerinde olan öğrenciler ile Anadolu teknik programı öğrencileri yararlanacak. Programı seçen öğrenciler, Anadolu Teknik Programı’ndan mezun olacak. Akademik Takviye Programı ile öğrenciler, olağan ders programlarına ek olarak üniversiteye hazırlık için haftalık 31 saat ders alarak akademik açıdan desteklenecek.

MEB’in Akademik Dayanak Programı’ndan, bu yıl 11. sınıfta okuyan Anadolu meslek programına kayıtlı 231 bin 373 öğrenciden kuralları taşıyanlar ile Anadolu teknik programına kayıtlı 16 bin 241 öğrenci faydalanabilecek.”

patronlardunyasi.com

You may also like

Leave a Comment

hd film cehennemi - piar ne demek - AiKalem Blog - bir finansçı - top havuzu - https://hayatasor.com/ - instagram takipçi satın al - slot siteleri - canlı casino siteleri