Milyarderin yalanı! Üç günde 68 Milyar Dolar kaybetti

kariyerkeyfi

Gautam Adani, geçen sene Mukesh Ambani’yi tahttan indirerek Asya’nın en güçlü insanı olmuştu. Bloomberg’in bilgilerine nazaran de dünyanın en varlıklı üçüncü şahsıydı.

Adani, nisanda en güçlü 10’uncu kişiydi. Süratli yükselişinde servetine servet katmasının yanı sıra en zenginlerin geçen yıl milyarlarca dolar ziyan etmesi de tesirli olmuştu. Adani, geçen sene en fazla gelir elde eden isimdi.

Adani şimdiyse öbür bir bahisle gündemde. Üç gün evvel Bloomberg ve Reuters‘ın aktardığına nazaran Adani’nin şirketlerinin borç düzeyi, kara para aklama ve vergi kaçırma argümanları, şirket kıymetlerinin 48 saatte 51 milyar dolar kaybetmesine neden oldu. Adani Kümesi ‘Doğru değil’ dese de bedel kaybını önleyemedi.

Forbes’un datalarına nazaran Adani, şirketlerinin paha kaybetmesiyle en varlıklı beşerler sıralamasında iki günde yedinci sıraya gerilemişti.

Adani’nin şirketlerinin kıymet kaybı üçüncü günde de sürüyor.

Bloomberg’ün aktardığına nazaran Adani, en güçlü beşerler sıralamasında 11. sıraya geriledi. Üç günde ferdî servetinden 34 milyar dolar kaybetti. Şirketlerinin piyasa bedeli de 68 milyar dolar azaldı.

Adani’nin şahsî serveti şu an 84,2 milyar dolar. Asya’daki rakibi Ambani’nin servetiyse 82,2 milyar dolar. Adani yakında ‘Asya’nın en güçlü kişisi’ unvanını kaybedebilir.

Hindistan da inceliyor

Yatırım araştırma firması Hindenburg Research’ün raporuna nazaran Adani Grubu’nun büyük şirketlerinin ‘önemli ölçüde borcu’ bulunurken, bu durum holdingi ‘güvencesiz bir mali duruma’ sokuyor.

Rapor ayrıyeten, vergi cenneti ülkelerden yararlanarak Adani’nin vergi kaçırdığını ve kara para akladığını tez ediyor.

Bu rapordan sonra yatırımcılar Adani’nin şirketlerinde bulunan paylarını satmaya başladı ve böylece şirketler kıymet kaybetti. Bedel kaybı 48 saatte 51 milyar doları buldu.

Adani’nin borçlu olduğu bankaların da payları yüzde 3’e kadar düştü.

Adani Grubu’na nazaran rapor değil; küme hazırlıklı.

Hindistan’ın sermaye piyasası düzenleyicisi, Adani Grubu’nun offshore fon varlıklarına ait kendi soruşturmasına katkı sunabileceği için Hindenburg raporunu inceliyor.

You may also like

Leave a Comment

İstanbul Kiralık Depo - Miras Avukatı - message near me - massage service antalya - 2 el eşya alanlar - El dokuma halı alanlar - Doğum günü organizasyonu - League of Legends RP - Bursa bulaşık servisi - top havuzu - https://hayatasor.com/