TOGG ne kadar yerli ve ulusal? Mustafa Varank açıkladı

kariyerkeyfi

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “Tasarımı İtalyan, motoru Alman, bataryası Çin, şasesi İngiliz fakat yerli ve milli…” dedi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOGG’un 115 tedarikçisinden 86’sının yerli olduğunu söyledi.

TBMM’de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçesi görüşülürken TOGG’la ilgili tartışmalar yaşandı. CHP’li Tahsin Tarhan, “Tasarımı İtalyan, motoru Alman, bataryası Çin, şasesi İngiliz lakin yerli ve milli… Fabrika açılışı yapıp halkın ulusal hisleriyle oynadınız. Fabrikada üretilen bir araç yok. İtalya’dan hazır gelen otomobillerle gösteri yapıyorsunuz. Üretim yapılamayan bir fabrikanın açılışını yaptınız. CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri sipariş verdi, reddettiniz” dedi.

YERLİLİK ORANLARI

Tarhan ‘’Yüzde 88 yerli olan Ford kamyonu yıllardır yollarda, niçin sahip çıkmıyorsunuz? Hyundai’nin yerlilik oranı yüzde 66, Fiat yüzde 58’e ulaşmış. Toyota’nın yerlilik oranı yüzde 55, TOGG ise yerlilikte yüzde 45-50 civarında. 1977’den beri ülkemizde üretim yapan Honda geçtiğimiz yıl ayrıldı. Volkswagen yatırım yapmaktan vazgeçti, sahip çıkmadınız” dedi.

115’İNDEN 86’SI YERLİ TEDARİKÇİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise bu tenkide ‘’TOGG otomotiv dalını ve tedarik sanayisini kökten dönüştürme potansiyeline sahip müstesna bir projedir. TOGG’un 115 tedarikçisinden 86’sı yerlidir. Fikrî mülkiyet hakları yüzde 100 bize aittir” yanıtını verdi.

You may also like

Leave a Comment

7dak - instagram takipçi satın al - top havuzu - Hisse Senetleri - Genc.net - Tiny House - sohbet - https://hayatasor.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - steroid satın al - medyum - kadıköy antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya