TÜBİSAD raporu: Beyaz yakalılar yapay zekayı sevdi

kariyerkeyfi

Av.Faruk Emre Akı yazdı

2028’DE 998 MİLYAR DOLARLIK HACME ULAŞACAK

Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) son yayınladığı rapora nazaran, 2028 yılında bu pazar hissesinin 998 milyar dolar hacme ulaşması bekleniyor. Yurt içi ve yurt dışındaki birçok şirket, bu alana yatırımlar yapmaya başladıklarını duyurmaya başladı ve AR-GE çalışmalarını hızlandırdıklarını tabir ettiler. Amerikan ve Çin borsalarında yapay zeka teknolojisi üzerine çalışan teknoloji şirketlerinin pay senetleri fiyatları ve kripto varlıklardaki yapay zeka tokenları (Fet, Agix vb.), piyasa daralmalarına karşın ayakta kalmak için direnç gösteriyor. Tesla’nın sahibi Elon Musk’ın da kurucu üç ortağından biri olduğu OpenAI şirketinin geliştirdiği ChatGPT ve DALL-E üzere programların yanı sıra Midjourney, Canva üzere yüzlerce yapay zeka programı iş hayatında etkin olarak kullanılmaya başlandı bile.

ABD’DEN 140 MİLYON DOLARLIK FON

Z nesli, toplumsal medya içeriklerini yapay zeka takviyeli hazırlayarak ve ödevlerinde lisan modüllerinden faydalanarak bu teknolojiyi benimsiyor. Amerika Birleşik Devletleri Lideri Joe Biden, Mayıs ayı başında yapay zeka için ekstra 140 milyon dolarlık bir fon sağlayacaklarını duyurdu. Resesyon ve temerrüt korkusuna karşın Amerika, yapay zeka ve yeni teknolojilere karşı yatırımlarını azaltmıyor. Çin ve Hindistan da geride kalmamak için yapay zeka alanındaki yatırımlarını arttırdı. Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Jin Zhuanglong, Çin’in yapay zeka, biyolojik imalat ve otonom araç alanlarına odaklanacağını duyurdu.

BEYAZ YAKALILAR ADAPTE OLDU

Z jenerasyonu başta olmak üzere beyaz yakalılar ve hatta siyasetçiler, bu teknolojiye süratli bir formda adapte olmuş üzere görünüyor. Fakat ülkemizde durum farklı bir boyutta. Etik olmadığı su götürmeyen ve hatta Türk Ceza Kanunu kapsamında hata sayılabilecek yapay zeka ile oluşturulmuş görüntüler ve içerikler, medyada saatlerce, günlerdir konuşuluyor. Televizyonlarda, YouTube kanallarında ve Twitch odalarında binlerce kişi tarafından tartışılıyor ve hatta siyasete taraf veriyor. Dünyayı ve ömrü değiştirecek teknolojik ihtilal, sığ ve kolay bir alana hapsediliyor. Türk müteşebbisler, mühendisler ve yazılımcıların bu alandaki muvaffakiyetleri yanlışsız bir formda anlatılmıyor. Bilim insanlarının etik ve ahlak tartışmaları ise yayınlanmıyor.

Bu teknolojik gelişmelerin insan ve toplum üzerindeki tesirlerini ve yapay zekanın adalet ve eşitlik prensipleriyle ahengini şimdilik soru işareti.

patronlardunyasi.com

You may also like

Leave a Comment

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa bulaşık servisi - hd film cehennemi - piar ne demek - top havuzu - https://hayatasor.com/ - instagram takipçi satın al