Ünlü Prof. İstanbul zelzelesi için tarih verdi!

kariyerkeyfi

Düzce’de meydana gelen 6,0’lık sarsıntının korkulan Büyük Kuzey Marmara (İstanbul) Depremi’ni tetiklemeyeceğini söz eden Prof. Dr. Ahmet Ercan, “Büyük İstanbul sarsıntısı 2045’ten evvel olursa şaşırtan olur” dedi.

Ercan devamında ise şunları söyledi:

“Kuzey Marmara’nın yapabileceği en büyük sarsıntı 7.3’tür. Hangi şartlarda yapar? 1999 sarsıntısı Yassıada hizasına kadar kırdı. Bu defa oradan başlayacak, Şarköy’e, Saroz’a kadar kıracak.

Yassıada’nın bulunduğu kısımdan başlayıp Şarköy’e kadar tek bir zelzeleyle kıracak olursa bu zelzelenin büyüklüğü 7,3 olur.

Bu zelzele hem İstanbul’u hem Tekirdağ, hem Yalova’yı hem Karamürsel ve Gölcük’ü Bandırma, Mudanya ve Erdek, Lapseki ve Gelibolu’nun tozunu attırır. Ben bu kırılmayı yakın bir vakitte beklemiyorum. Sarsıntı kestirimlerinde değişim haftalık yıllık ya da beş yıllık değil 50-100 yıllıktır. Beklenen Kuzey Marmara zelzelesi için büyüklüğü, İstanbul kolu için M6,3 ile M6,7 ortası, Tekirdağ kolu için M7,0-7,2 ortasıdır. Bu zelzeleler 2045’ten evvel olursa şaşırtan olur.”

You may also like

Leave a Comment

7dak - instagram takipçi satın al - top havuzu - Hisse Senetleri - Genc.net - Tiny House - sohbet - https://hayatasor.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - steroid satın al - medyum - kadıköy antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya