Yenilebilir güç, güneş liderliğinde rekor büyüyecek

kariyerkeyfi

Uluslararası Güç Ajansının (IEA) Yenilenebilir Güç Piyasa Güncellemesi raporuna nazaran, siyasetlerin hızlanması, yüksek fosil yakıtları ve güç güvenliği kaygılarına bağlı olarak, bu yıl yenilenebilir güç kapasitesindeki büyüme geçen yıla nazaran yüzde 30’un üzerinde artacak.

Rapordaki ana senaryoya nazaran, yenilenebilir güçte bu yıl beklenen 440 gigavatlık artış, yıllık bazda bugüne kadar kaydedilen en büyük büyüme olacak. Pak güçteki devreye alınacağı öngörülen yeni kapasite ise Almanya ve İspanya’nın toplam elektrik konseyi gücünün üzerinde.

Güneş gücündeki yeni kapasite, bu yıl yenilenebilir güçteki toplam kapasite artışının yüzde 65’ini oluştururken, yüksek elektrik fiyatları nedeniyle bilhassa çatı tipi güneş gücü santrallerinin heyetimi büyümenin itici gücü olacak.

Rüzgar gücünde son birkaç yıldır yaşanan aksama bu yıl aşılacak ve karasal rüzgar gücünde yüzde 70 artışla 107 gigavat ek kapasite devreye alınacak. Böylelikle, rüzgar gücünde tüm vakitlerin en yüksek kapasite artışı bu yıl görülecek.

Gelecek yıl ise güneş gücündeki büyümenin devam etmesi, siyasetlerin süratle hayata geçmemesi ihtimali nedeniyle rüzgar gücündeki büyümenin 2023’teki düzeyin yüzde 5 altında kalması bekleniyor. Bu kapsamda, gelecek yıl da ana senaryoda dünyada 450 gigavat düzeyinde yenilenebilir güç kapasitesi devreye girecek.

Bu yıl ve 2024’teki öngörülen büyümeyle, global yenilenebilir güç kapasitesinin 4 bin 500 gigavata ulaşacağı hesaplanıyor. Bu kapasite, ABD ve Çin’in toplam elektrik kapasitesine eşit düzeyde.

Dünyadaki yenilenebilir güç kapasitesi artışında başı çeken Çin, bu alandaki “tartışmasız lider” konumunu güçlendirecek. Çin, 2024’te kara rüzgar gücü kapasitesindeki büyümenin yüzde 60’ını, deniz üstü rüzgar gücünde yüzde 70’ini ve güneş gücünde yüzde 50’sini oluşturacak.

ABD, Avrupa ve Hindistan da bu yıl ve 2024’te yenilenebilir güçte yüksek kapasite artışlarının görüleceği bölgeler olacak.

Raporda yer alan hızlandırılmış senaryoya nazaran ise daha argümanlı siyasetlerin uygulanması durumunda, yenilenebilir güç kapasitesindeki artışın bu yıl 500 gigavata, 2024’te ise 550 gigavata ulaşabileceği hesaplanıyor.

IEA Lideri Fatih Birol, rapora ait değerlendirmesinde, güneş ve rüzgarın yeni global güç iktisadının süratle genişlemesine öncülük ettiğini belirtti.

Bu yıl dünya elektrik sistemlerine rekor seviyede yenilenebilir güç kapasitesi ekleneceğini lisana getiren Birol, şunları kaydetti:

“Bu kapasite, Almanya ve İspanya’nın toplam konseyi gücünden fazla. Global güç krizi, yenilenebilir güç kaynaklarının yalnızca daha pak değil, tıpkı vakitte daha inançlı ve uygun fiyatlı olduğunu gösterdi. Hükümetler, bu kaynakları daha süratli devreye alma gayretiyle güç krizine karşılık veriyor. Fakat daha güçlü bir büyüme elde etmek kimi temel zorlukların de ele alınması manasına geliyor. Siyasetlerin değişen piyasa şartlarına ahenk sağlaması gerekiyor. Güneş ve rüzgar gücünün muazzam potansiyelinden tam olarak faydalanabilmemiz için elektrik şebekelerinin kapasitesini artırmamız ve genişletmemiz gerekiyor.”

patronlardunyasi.com

You may also like

Leave a Comment

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa bulaşık servisi - hd film cehennemi - piar ne demek - top havuzu - https://hayatasor.com/ - instagram takipçi satın al