Bakan Nebati tarih verdi: Karadeniz gazının vanası açılıyor

kariyerkeyfi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Karadeniz’de keşfettiğimiz doğalgazımızın da vanasını önümüzdeki yıl inşallah açıyoruz. Keza nükleer santralimizi tekrar önümüzdeki yıl devreye alıyoruz. Böylelikle ülkemizin güçte dışa bağımlılığını giderek azaltmak konusunda da kararlıyız” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, “Son bir yıllık süreçte iştirak finans kurumlarımızın toplam etkinleri iki katına çıkarak Eylül 2022 prestijiyle 1,1 trilyon liraya ulaştı. İştirak finans kurumlarımızın Türk bankacılık sistemindeki hissesi son 5 yılda yüzde 5’ten yüzde 8,5 düzeyine kadar yükseldi. Böylelikle iştirak finans kurumları için hedeflenen yüzde 15’lik hissesi yakalama noktasında değerli ilerlemeler kaydedildi.” diye konuştu.

Nebati, Türkiye İktisat Modeli sayesinde yatırım, istihdam, üretim ve ihracat bakımından tarihi yüksek düzeylere ulaşmayı ve arkası gerisine rekorlar kırmayı başardıklarını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bunu da tüm olumsuz global şartlara karşın başardık. Global iktisatta resesyon alarmları çalarken biz, bu yılın birinci 6 ayında yüzde 7,5’lik bir büyüme kaydettik. Gayemiz, ülkemizi güçlü bir üretim iktisadı haline getirmektir. Bu gayeye ulaşmak için gerekli tüm altyapıya ve kararlılığa sahibiz. Son 20 yıllık devirde ülkemizin her köşesinde altyapı yatırımlarını büyük oranda tamamladık. Artık kaynaklarımızın değerli bir kısmını katma kıymetli üretime yönlendiriyor, ülkemizde yatırım yapmak, ülkemizin büyük potansiyeline ortak olmak isteyen herkese kapsamlı dayanaklar sağlıyoruz.”

‘Enerjide dışa bağımlılığı giderek azaltmak konusunda kararlıyız’

Nebati, bugün yurt içinden ve dünyanın dört bir yanından gelenlerin Türkiye’nin büyük potansiyelinin farkında olduklarına ve gelecek planlarını bu doğrultuda yaptıklarına inandığını söyledi.

“Bunu yurt dışı seyahatlerde gerçekleştirdiğim görüşmelerde de çok net bir formda müşahede etme imkanı buluyor ve bu artan ilgiden büyük memnuniyet duyuyorum” diyen Nebati, her alanda giderek güçlenen ve yarına sağlam adımlarla ilerleyen bir Türkiye bulunduğunu vurguladı.

Nebati, 20 sene önce yerlilik oranı yüzde 20’lerde olan savunma endüstrisinde bu oranın yüzde 80’e çıkartıldığını, attıkları adımlar sayesinde ülkede üretilen İHA ve SİHA’ları artık bütün dünyanın konuştuğunu söyledi.

Yerli araba Togg’un kısa mühlet sonra yollarda görüleceğini hatırlatan Nebati, hafta başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle Artvin’de büsbütün yerli sermayeyle inşa edilen ve dünyanın en yüksek 5’inci barajı olan Yusufeli Barajı’nı devreye aldıklarını bildirdi.

‘Karadeniz gazının vanası açılıyor’

Nebati, “Karadeniz’de keşfettiğimiz doğal gazımızın da vanasını önümüzdeki yıl inşallah açıyoruz. Keza nükleer santralimizi yeniden önümüzdeki yıl devreye alıyoruz. Böylelikle ülkemizin güçte dışa bağımlılığını giderek azaltmak konusunda da kararlıyız.” dedi.

You may also like

Leave a Comment

7dak - instagram takipçi satın al - top havuzu - Hisse Senetleri - Genc.net - Tiny House - sohbet - https://hayatasor.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - steroid satın al - medyum - kadıköy antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya