Mahkeme, Erol Evcil’in tahliye talebine ne karar verdi?

kariyerkeyfi

Demir çelik dalında paravan şirketler üzerinden kamuyu ziyana uğrattığı sav edilen firmalara yönelik “Demir Yumruk” operasyonuyla ilgili Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) da ortalarında bulunduğu 17 kişi hakkında açılan birinci davada, sanık ve avukatlarının savunmaları tamamlandı.

Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesi Mahkeme Heyeti Lideri Abdullah Fırat Gedik, dünkü duruşmada tutuklu ve tutuksuz sanıkların sorgularının tamamlandığını belirterek, savunma yapmaları için sanık avukatlarına kelam verdi.

Müvekkillerinin argüman edildiği üzere cürüm örgütü kurucusu ve üyesi olmadıklarını, kamuyu ziyan uğratmadıklarını lakin şirketlerinin ödenmemiş vergi borçlarının olduğunu savunan avukatlar, tutuklu sanıkların tahliye edilmesini talebinde bulundu.

Beyanların akabinde orta kararını açıklayan mahkeme heyeti, kabahat örgütü kurucusu ve yöneticisi olmakla suçlanan Evcil’in de ortalarında bulunduğu 5 sanığın tutukluluk halinin devamını karar verdi.

Duruşmaya, 11 Ocak 2023’te devam edilecek.

Ne olmuştu?

28 Haziran’da düzenlenen “Demir Yumruk” operasyonu sonrası Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca düzenlenen iddianamede, sanıklar Erol Evcil, Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Demirel’in “suç örgütü kurmak”tan 4’er yıldan 8’er yıla, “zincirleme formda kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık”tan 5’er yıldan 17 yıl 6’şar aya ve “zincirleme biçimde amme alacağının tahsiline mahzur olmak” cürmünden ise 8’er aydan 5 yıl 3’er aya kadar mahpusla cezalandırılmaları isteniyor.

Sanıklardan Alpaslan Gazi Ağca ve Sadun Budinli’nin, “suç örgütüne üye olmak”, “kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık” ve “zincirleme halde amme alacağının tahsiline pürüz olmak” hatalarından 7 yıl 8 aydan 26 yıl 9 aya, Fettah Fazilet, İsmet Höke, Özdemir Öntürk ve Sadık Fırat Ekşioğulları’nın, “suç örgütüne üye olmak”tan 2 yıldan 4’er yıla kadar mahpusu talep ediliyor.

“Hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte yardım” hatasından sanıklar Alperen Şengül, Ayten Evcil, Berat Nuri Şengül, Gülderen Evcil Ardıç, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Evcil Şengül ve Salih Evcil’in de 2 yıldan 4’er yıla kadar mahpusla cezalandırılması isteniyor.

Aynı soruşturma kapsamında açılan, Hüseyin Eryılmaz’ın da ortalarında bulunduğu 46 sanıklı ikinci davanın görülmesine ise Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 18 Kasım’da başlanmıştı.

You may also like

Leave a Comment

7dak - instagram takipçi satın al - top havuzu - Hisse Senetleri - Genc.net - Tiny House - sohbet - https://hayatasor.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - steroid satın al - medyum - kadıköy antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya