Donald Trump, 2024 seçimlerine hazırlanıyor

kariyerkeyfi

Feramuz Erdin yazdı

Siyaset ve bürokraside hiç misyon almamasına karşın iş dünyasından direkt ABD Lideri seçilen Donald Trump, bir soru üzerine, “ben Manhattan emlakçılarını çok sahtekar olarak biliyordum, gördüm ki siyasetin içindekiler onlara rahmet okutacak düzeyde yalancı ve hilekarlar” demişti.

Trump bu defa, medyanın kendisine uyguladığı ön yargılı, ayrımcı ve hatta aşağılayıcı tavrı direkt halka anlatmayı maksat seçmiş.

KONUŞMA METNİ BİREBİR, REAKSİYONLAR ÇOK FARKLI

Örneğin, First Lady’ler olarak Michelle Obama ve Melanie Trump’ın değişik vakitlerde çocukların geleceği ile yaptığı konuşmaların bir karşılaştırmasını vermiş. Michelle Obama konuşmasının içeriği nedeniyle medyada adeta kutsanırken, Trump’ın eşi Melanie bu bahisteki vizyonsuzluğu nedeniyle kıyasıya eleştirilmiş.

Oysaki her ikisinin de okudukları metin sözü sözüne aynı!

BIDEN’IN DONDURMA TERCİHİ

Donald Trump yeniden bir TV programında kendisini sıkıştırmaya çalışan muhabirin, ABD Lideri Joe Biden’a benzeri sorular sormak yerine, yediği dondurmanın neli olduğunu sorduğunu hatırlattı. Muhabirin bunun ayrımcılık olduğunu kabul etmemesi üzerine de programı yarıda bırakarak stüdyoyu terk etti.

SOSYAL MEDYADA GÜZELLİK RÜZGÂRI

Medyada hak ettiği ilgiyi göremediğine inanan Trump’ın seçim kampanyasının bu sefer insanlara birebir dokunmayı hedeflediği görülüyor. Bunların, o bireyler tarafından toplumsal medya üzerinden paylaşılması, ABD halkının Trump’ın bir öbür yüzünü görmesine de neden oluyor.

Oysaki Elon Musk tarafından satın alınmadan evvel toplumsal medya platformu Twitter bile rastgele bir yargı kararına dayanmaksızın, o vakit hala ABD Lideri olan Trump’ın hesabını kapatmıştı!

Gündeme düşen paylaşımlara nazaran Trump, hastanede tedavi görenlere “geçmiş olsun” dileklerini içeren e postalar gönderiyor. Cenazesi olanların meskenine ise Trump tarafından çiçekler gönderiliyor. Bir öbür kişi ise Trump’a olan 15 bin dolar borcunun silindiğini söz ediyor. Hiçbir siyasi görüşü desteklememesine ve torpili olmamasına karşın kızının Trump devrinde Beyaz Saray’da işe girdiğini yazan da mevcut.

DEPREMZEDELER NE DÜŞÜNDÜ?

Trump aslında birinci evvel Refah Partisi’nin daha sonra da AKP’nin yıllardır odunsuz bir biçimde uyguladığı bir yolu daha yeni keşfetmiş görünüyor: Halkla teğe bir temas seni her vakit bir adım önde tutar!

Burada yalnızca seçim vaktinde kapıda beliren bir iki partiliden bahsetmiyoruz. İnsanlara bir formda daima dokunan, tahlil ve deva üreten, onları önemseyen bir siyasetin yıllardır sürdürülmesi AKP’nin muvaffakiyetinin temelini oluşturmuştu. Vakit içinde yaşanan dejenerasyona karşın bu çizgi korunmaya çalışıldı.

Bugün hala ailesinde hastası, engelli bireyi ve hatta cenazesi olan bireyler bir ekip imkânlara çarçabuk ve bazen sembolik bir fiyat ödeyerek ulaşabiliyor.

Valiyi, Kaymakamı düşünde bile göremeyecek olan vatandaş Valiyi sırtında kapısına kömür taşır halde görünce doğal olarak bunu sağlayan iradeye minnet duyuyor. Bu olguyu “bedava kömür seviciliği” düzeyine düşürmek mevzuyu hiç anlamamış olmak demektir. Ayrıyeten halkta kırgınlık yaratır.

Muhtemelen depremzedeler de bu niyet ile AKP’ye oy verdiler. Lakin gelinen noktada adeta hunharca eleştirildiler. Halbuki sarsıntıda yardıma muhtaç olmak, tahminen uzun yıllara uzanan yanlışların sonucu olabilirdi lakin asla onların ferdî tercihi değildi! Zati bu haldeyken konuşulacak mevzu da bu değildi.

İNCE’NİN %8 SIRRI

Muharrem İnce CHP tarafından Cumhurbaşkanı adayı gösterildiğinde bir unsur imza atarak tüm gençlere mektup göndermişti. İşte o mektup, İnce’ye tam 5 yıl sonra yarışa %8 önde başlama talihi verdi!

İnce’nin çeşitli sebeplerle bu fırsatı değerlendirememesi ve mesleğinde çalkantı yaşaması ise kendi problemidir.

Çünkü siyaset temelinde halka, muhtaçlık olan ve beğeneceği bir eseri satmakla birebirdir. Elinizdeki eser güzel değilse yahut kendinizi tabir edip yeterli bir eseri kabullendiremiyorsanız yanılgı halkta değil, sizdedir!

patronlardunyasi.com

You may also like

Leave a Comment

hidrolik kriko - Kaynak Mağazam - Acil elektrikçi - Gebze Avukat - message near me - massage service antalya - League of Legends RP - Bursa bulaşık servisi - top havuzu - https://hayatasor.com/ - Betnano giriş için tıklayın!