Finansal sistemin kredi bacağı kitlendi

kariyerkeyfi

Seçimlerin geride kalması ile birlikte iş dünyası yeni iktisat idaresi ve iktisat yol haritasını beklerken, birinci adım olarak kredi musluklarının açılmasını talep ediyor. Kredi kartlarına kadar gelen kısıtlamaların büyük sorun yarattığına işaret edilirken, enflasyonla çabanın tüm seyri belirleyeceği ve sıcak paranın gelmemesi halinde 3 haneli enflasyona dönülebileceği vurgulandı.

İÇ TALEBİ DARALTIR

Bu yıl 22’ncisi düzenlenen Perakende Günleri’nde düzenlenen toplantıda konuşan Zincir Mağazalar Derneği Lideri Serhan Tınastepe, bölümün en önemli meselelerinden birinin finansmana erişimde yaşandığını kaydetti. İki seçim ortası devirde finansal sistemin kredi bacağının kilitlendiğini belirten Tınastepe, “Bunlar iç talebin daralması riskini yaratacak ögeler. Bir an evvel bu kilitlenmenin gerçek adımlarla gerçek kararlarla kaldırılması, kredi daralmasının önüne geçilmesi birinci önceliğimizdir” dedi.

2023’ü ‘kâr değil ar yılı’ olarak tanımlayan 2024’e de kayıpsız girebilmek için iktisattaki gelişmelerin değer taşıdığını kaydeden TURYİD Lideri Kaya Demirer, “Seçim arefesinde hiçbir firma hiçbir bankadan krediye ulaşamadı. Muslukların açılması yeni yatırımlar açısından önemli” diye konuştu. Demirer, kur ve faiz istikrarını çok önemsediklerini kaydederek, “Kurun bundan sonraki istikameti ve faizin muhakkak bir devir paralel olarak ilerlemesinin yanlışsız bir ekonomik program olacağını düşünüyoruz” dedi.

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Lideri Nuri Şapkacı, “5 yılda yabancı yatırımcıların oranı yüzde 28’den yüzde 20’ye indi. Bu manada ekonomik stabilitenin sağlanması bilhassa enflasyonun düşürülmesi önemli” sözlerini kullandı.

ENFLASYON 3 HANEYİ GÖREBİLİR

Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu Lideri Hüseyin Altaş, enflasyona karşın büyüme beklediklerini aktardı. Burada gelecek devirde sıcak para bulmanın büyük değer taşıdığını anlatan Altaş, şayet bulunmaz ise enflasyonun yüzde 100’leri bulabileceğini lisana getirdi. Altaş, paranın bulunması halinde ise enflasyonun yüzde 15-20’ye kadar düşebileceğini aktardı. Birleşmiş Markalar Derneği Lideri Sinan Öncel ise kesimin pandemi sonrası büyüme trendine girdiğini fakat kredilerin en kıymetli sorun olduğunu kaydetti.

“SIKINTI GÖRÜYORUM”

Gıda Perakendecileri Derneği Lideri Alp Lider Özpamukçu, yüzde 2’lik net kâr marjı ile çalışan kesimin enflasyonla uğraşın en kıymetli ögesi olduğunu söyledi. Bölümde maliyet artışlarının devam ettiğini ve miktarsal manada satışlarda kayıpların yaşandığını kaydeden Özpamukçu, şöyle devam etti:
“Bu yıl baktığımızda ölçü büyümeleri konusunda badire olacağını görüyorum. Enflasyonist ortamlar büyüme manzarası yaratıyor. Gelecek devirde ne olacak diye baktığımızda bir kesim frene basılması da bekleniyor.”

patronlardunyasi.com

You may also like

Leave a Comment

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa bulaşık servisi - hd film cehennemi - piar ne demek - top havuzu - https://hayatasor.com/ - instagram takipçi satın al