Şampiyonluk gelirleri ortasında uçurum var

kariyerkeyfi

Galatasaray, salı akşamı Ankaragücü’nü 4-1 ye­nerek Muhteşem Lig’in biti­mine 2 hafta kala 23’üncü şam­yonluğunu ilan etti. 77 puanlı ezeli rakibi Fenerbahçe’yi 4 Hazi­ran’da Aslantepe’de ağırlayacak olan 82 puanlı Galatasaray’ın şu ana kadar 26 galibiyet, 4 beraber­lik, 4 yenilgisi bulunuyor.

Dünya gazetesinden Emre Ergül’ün haberine nazaran; Galatasaray kalan maçını da kazanırsa 27 galibiyete ulaşa­cak ve iştirak hakkı (33.4 milyon TL), galibiyet mükafatı (2.3 milyon TL), beraberlik mükafatı (1.15 mil­yon TL) geçmişteki her şampi­yonluk (2.86 milyon TL) kalem­lerinden yaklaşık 200 milyon TL elde edecek. Bu da bugünkü kurla yaklaşık 9.06 milyon euro ediyor.

Süper Lig’den bu sene hiçbir grup UEFA Avrupa Ligi’ne direkt katılamayacak. Üstün Lig’in ikincisi ve üçüncüsü ile Ziraat Türkiye Kupası’nı kazanan kadro da Konferans Ligi’ne gidecek. Galatasaray, Şampiyonlar Ligi’ne katılabilmek için 3 ön eleme oynayacak. Ön elemeler­de elenmesi durumunda Avrupa Ligi’ne gidecek.

Avrupa macerası öncesi kad­rosunu koruma etmeye çalışa­cak olan Galatasaray’ın işi “mali olarak” sıkıntı. Zira Galatasaray’ın şampiyonluk geliriyle Avrupa’nın 5 liginin şampiyonlarının elde et­tiği gelir ortasında uçurum var.

PREMİER LİG, EN GÜÇLÜ VE EN ÇOK TAKİP EDİLEN LİG

Premier Lig şampiyonu yayın gelirleri de dahil ortalama 160 milyon sterlin (185.3 milyon euro) kazanıyor. Sağdaki listede de görüldüğü üzere Premier Lig sonuncusunun dahi eline en az 100 milyon euro geçiyor. 2022/23 döneminde 20 grup ortasında, birinci 6 ekip öncelikli olmak üzere, dağıtılacak toplam bedel 2.5 milyar sterlin (2.9 milyar sterlin).

İSPANYA’DA YAYIN FİYATI DAĞILIMI: FİFTY-FİFTY

Avrupa’nın en çok kazandıran ikinci ligi, La Liga… Lig şampiyonunun eline ortalama 135 milyon sterlin, yani 156 milyon euro geçiyor. Bunun 91.6 milyon eurosu yayın bedeli… Lig ikincisinin yayın hissesi ise 85.07 milyon euro! Toplam yayın bedelinin yarısı, tüm La Liga gruplarına eşit dağıtılıyor. Kalan yarısı ise her kadronun son 5 yılki başarısına nazaran hisse ediliyor.

ALMAN KADROLARI, YAYIN GELİRİNİ ’70-30′ PAYLAŞIYOR

Bundesliga şampiyonu kasasına ortalama 90 milyon sterlin, yani 104.2 milyon euro koyuyor. Bunun 20 milyon eurosu yayın bedeli… Bundesliga gruplarına dağıtılan toplam TV yayın fiyatı yaklaşık 1 milyar euro… Bunun yüzde 70’i tüm gruplara eşit dağıtılıyor. Kalan yüzde 30 ise şampiyona daha fazla olmak üzere birinci 3 ekibe dağıtılıyor.

İTALYAN VE ALMAN LİGLERİ BENZERLİK GÖSTERİYOR

Serie A ile Bundesliga benzerlik gösteriyor. İtalya şampiyonu da Almanya şampiyonu üzere 90 milyon sterlin, 104.2 milyon euroyu kasaya koyuyor. Federasyonun ligi birinci sırada bitirene verdiği para 23.4 milyon euro. İkinci 19.4 milyon euro, üçüncü 16.8 milyon euro, dördüncü 14.2 milyon euro, beşinci 12.5 milyon euro, altıncı da 10.9 milyon euro alıyor.

FEDERASYON TOPLAM 579 MİLYON EURO DAĞITTI

Fransa Futbol Federasyonu’nun Ligue 1 gruplarına dağıttığı para 579 milyon euro… Şampiyon PSG, bu paranın 60 milyon eurosunu aldı. İkinci 48 milyon euro, üçüncü de 47 milyon euro kazanıyor. Fransa’da da “50- 30-20” yayın bedeli dağıtım sistemi bulunuyor. Yayın bedeliyle birlikte şampiyonun eline toplamda 100 milyon euronun üzerinde geçiyor.

patronlardunyasi.com

You may also like

Leave a Comment

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa bulaşık servisi - hd film cehennemi - piar ne demek - top havuzu - https://hayatasor.com/ - instagram takipçi satın al