Cürümle uğraşın yeni müttefiki: Yapay zeka

kariyerkeyfi

Av.Faruk Emre Akı yazdı

TÜRK POLİSİ BAŞLADI

Yapay zeka, ihtilal niteliğinde bir potansiyele sahip olmasıyla güvenlik güçlerine inanılmaz bir avantaj sunuyor. Ülkemizde de kimi yapay zeka programları sessiz sedasız kullanılmaya başlandı bile. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir YouTube programında fotoğraf tabanlı kimlik tespiti yapan “KİM” isimli uygulamayı tanıttı.

YÜZ TANIMA SİSTEMİ

Nisan ayında ise Havelsan tarafından geliştirilen “EYE MINER” isimli uygulama duyuruldu. Her iki uygulama da yapay zeka tabanlı manzara tahlili algoritmalarını kullanıyor. KİM, yüz tanıma ile kimlik tespiti yaparken, “EYE MINER” güvenlik kameraları yahut öteki nezaret sistemlerinde kaydedilen imajlar üzerinde hatalı kişinin yüzünü tanıyarak kayıtlı bilgilerle karşılaştırarak kimlik tespiti yapabiliyor.

MOBESELERİN ALTIN ÇAĞI

“EYE MINER” ve gibisi uygulamalar, güvenlik kameraları ve öbür nezaret sistemleriyle entegre edilerek olayları tespit etmek ve izlemek için kullanılmaya başlanacak.

Artık kolluğun şahısları durdurup TC kimlik numarası ile genel bilgi taraması yapmasına gerekmeyecek üzere çünkü akıllı telefonun kamerası ile uzaktan yüzümüzün fotoğrafını çekerek bu süreci gerçekleştirecek. Bunu da KİM ve gibisi programlar aracılığıyla yapabilecek. Fakat bu görünen yüzün ötesinde, gelecekte bu çeşit programlar daha da geliştirilerek, tanıma algoritmaları potansiyel hataları tespit edep ve anında ikaz verebilecek.

Örneğin, pedofili hatasından kaydı bulunan bir kişinin çocuk parkı etrafında dolaştığı tespit edilebilecek.. Algoritmalar, bu kişinin davranışlarını tahlil ederek anormallikleri belirtip ve kuşkulu aktiviteleri tespit ederek güvenlik güçlerine ikaz verebilecek.

Ayrıca hengame, taarruz yahut silah taşıma üzere tehlikeli durumları algılayarak süratli bir halde güvenlik güçlerini yönlendirebilecek.

BÜYÜK BİLGİ ANALİZİ

Yapay zeka, yalnızca imaj tahlili yapmakla kalmayacak, birebir vakitte örüntü tanıma ve büyük data tahlili yapma yeteneğine de sahip olan teknoloji sayesinde,. kimlik hırsızlığı, düzmece hesaplar, phishing üzere internet üzerinden gerçekleştirilen cürümler da yapay zeka algoritmaları sayesinde tespit edebilecek ve kullanıcıları uyararak muhafaza sağlayabilecek.

FİNANS KURULUŞLARI ONLİNE ÖDEME PLATFORMLARI YARARLANACAK

Özellikle finansal kuruluşlar ve online ödeme platformlarına yönelik dolandırıcılık ve sahtekarlık teşebbüslerini engellemek için gerçek vakitli süreç datalarını tahlil ederek kuşkulu süreçler yahut aktiviteler belirlenebilecek.. Hata hareketi gerçekleştiğinde ise yapay zeka, geçmiş kabahat olaylarıyla alakalı bilgileri tahlil ederek hatalı kişinin profilini oluşturabilecek. Kanıtlar, görgü şahitlerinin sözleri, güvenlik kamerası kayıtları üzere bilgiler kullanılarak failin özellikleri, hareketleri, kıyafetleri, fizikî özellikleri yahut öteki tanımlayıcı özellikleri tespit edilebilecek ve faile ulaşmayı kolaylaştıracak..

ÇOCUK İSTİSMARI, NEFRET SÖYLEMİ

Ayrıca, açık kaynak istihbaratı (OSINT) toplama metotlarıyla hatalı kişinin dijital izleri, hareketleri, paylaşılan bilgileri, gönderilen iletiler yahut etkileşimleri yapay zeka algoritmaları tarafından incelenebilecek ve ses, konuşma tanıma teknikleri kullanılarak da cürümlünün sesi yahut konuşması tahlil edilebilecek., Çocuk istismarı, terör propagandası, nefret söylemi ve öteki yasadışı yahut ziyanlı içerikleri tespit etmek için çevrimiçi platformlarda kullanılabilecek. İnternet üzerindeki milyonlarca içeriği tahlil ederek, kabahat ögeleri içeren içerikleri otomatik olarak filtreleyebilecek ve rapor edebilecek.

HUKUK VE ETİK TARTIŞMALAR ALEVLENDİ

Suçun önlenmesi sürecinde yapay zeka (YZ) uygulamalarını muhtemel yararları ve heyecanı yaşanırken, bakan Soylu’nun KİM uygulamasını tanıtımı ile toplumsal medyada etik ve mahremiyet bahislerinde tartışmalara neden olmaya başladı..

Bu uygulamaların türel normlara ve maddelere uygun olup olmadığı, mevcut yasal düzenlemelerin eksik yahut yetersiz olabileceği konusu da gündemde. Bu durum, yapay zeka sistemlerinin tüzel ve etik standartlara uygun olarak çalışmasını zorlaştırabilir.Zira etik ve türel sıkıntılar göz önünde bulundurulmadığında, yapay zeka ile cürmün önlenmesi potansiyel olarak yanlış kararlar, ayrımcılık, bilgi kapalılığı ihlalleri ve insan haklarının ihlali üzere sonuçlara yol açacaktır.

Bu nedenle, hata tedbire emeliyle kullanılan yapay zeka sistemlerinin bireylerin temel insan haklarına hürmet göstermesi adil yargılanma hakkı, söz özgürlüğü ve özel hayatın saklılığı üzere hakların ihlal edilmeyecek halde regülasyon ve düzenlemelerin yapılması da büyük kıymet taşımakta.

patronlardunyasi.com

You may also like

Leave a Comment

hidrolik kriko - Kaynak Mağazam - Acil elektrikçi - Gebze Avukat - message near me - massage service antalya - League of Legends RP - Bursa bulaşık servisi - top havuzu - https://hayatasor.com/ - Betnano giriş için tıklayın!