Japonya’da yeni nükleer yasası çıktı

kariyerkeyfi

Enerji tedarikinde öz yeterliliğini artırmayı ve karbon emisyonunu düşürmeyi hedefleyen Japonya, nükleer reaktörlerin ömrünü uzatma kararı aldı.

Meclis olağan oturumunda, ülkedeki nükleer reaktörlerin halihazırda geçerli 60 yıl işletim ömrünün uzatılabileceğine yönelik tasarı, kanunlaştırıldı.

Kanun kapsamında ülke içindeki nükleer reaktörlerin tesirli faaliyet göstermediği hizmet dışı devirleri de toplam faaliyet periyodu dışında sayılacak.

Nükleer Düzenleme Şurası (NRA) 30 yılı aşan reaktörlerin durumunu, her 10 yılda bir denetleyecek ve Sanayi Bakanlığı, müddet uzatılmasını onaylayacak.

Ekonomi Ticaret ve Sanayi Bakanı Nişimura Yasutoşi, “Bu (eski) reaktörler, her 10 yılda bir NRA’dan onay almadıkça çalışır hale gelemeyecek.” dedi.

DEPREM VE TSUNAMİ

Başbakan Kişida Fumio hükümete, ülkenin nükleer güç tesislerinin en verimli ve azami biçimde kullanılabilmesinin metotlarını araştırması talimatını vermişti.

Japonya hükümeti, 2011’deki sarsıntı sonrası nükleer reaktörlerin işletim ömrünü, prensip gereği 40, güvenlik standartları sağlanması halinde 60 yılla sınırlıyordu.

Mart 2011’de 9 büyüklüğündeki zelzele ve sonrasındaki tsunami felaketi sonucu kuzeydoğu bölgeleri genelinde 15 bin 900 kişi hayatını kaybetmişti.

Afetin, Fukuşima Dai-içi Nükleer Santrali’ndeki reaktörde yol açtığı nükleer erime nedeniyle santrali çevreleyen yerleşim bölgeleri tahliye edilmişti.

patronlardunyasi.com

You may also like

Leave a Comment

hidrolik kriko - Kaynak Mağazam - Acil elektrikçi - Gebze Avukat - message near me - massage service antalya - League of Legends RP - Bursa bulaşık servisi - top havuzu - https://hayatasor.com/ - Betnano giriş için tıklayın!