Kuzey Kore’nin uydu fırlatışı başarısız oldu

kariyerkeyfi

Kuzey Kore’nin sabah saatlerinde yaptığı uydu fırlatışının, taşıyıcı roket sisteminde yaşanan arıza nedeniyle başarısız olduğu bildirildi.

Kuzey Kore ajansı CNA’nın haberine nazaran, Ulusal Havacılık ve Uzay Geliştirme Yönetiminden (NADA) yapılan açıklamada, taşıyıcı roketin ikinci evre ateşleme sisteminin vaktinde çalışmaması nedeniyle ivmesini kaybettiği belirtildi.

Fırlatış nedeniyle Güney Kore’nin başşehri Seul ve Japonya’nın Okinava Adası’nda sirenle ihtarlar yapıldı.

Güney Kore Genel Kurmay Başkanlığı, Kuzey Kore’nin kuzeybatı kıyısından ateşlenen roketin Eocheong Adası’nın 200 kilometre açığına düştüğünün belirlendiğini, roketin denize düşen bir kesiminin ele geçirdiklerini bildirdi.

Devlet Lideri’ne bağlı Ulusal Güvenlik Kurulu, acil toplanarak durumu ele alırken fırlatış nedeniyle Kuzey Kore’yi kınayan açıklama yayımladı.

Açıklamada, “Başarısız olup olmamasına bakılmaksızın bu fırlatış BM Güvenlik Kurulu kararlarının açık bir ihlali ve Kore Yarımadası’nın barış ve güvenliğine yönelik önemli bir provokasyondur.” sözüne yer verildi.

Japonya Dışişleri Bakanlığı da ABD’li, Güney Koreli ve Japon yetkileri ortasında telefon görüşmesi yapıldığı ve tarafların fırlatışı “güçlü biçimde kınadıkları” kaydedildi.

Fırlatış, Kuzey Kore’nin 2016’dan bu yana yaptığı 6. başarısız uydu fırlatma denemesi oldu.

Pyongyang idaresi, 31 Mayıs ile 11 Haziran ortasında bir tarihte uydu fırlatışı yapacağına dair Japonya’yı ve Milletlerarası Denizcilik Örgütünü bilgilendirmişti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu, nükleer silah programı nedeniyle uyguladığı yaptırımlar kapsamında Kuzey Kore’nin güdümlü füze teknolojisi ile fırlatışlar yapmasını yasaklamıştı.

patronlardunyasi.com

You may also like

Leave a Comment

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa bulaşık servisi - hd film cehennemi - piar ne demek - top havuzu - https://hayatasor.com/ - instagram takipçi satın al