Kelamlı komutla eşya taşıyan robot satışa çıktı

kariyerkeyfi

Başkent Tokyo merkezli Japon yapay zeka firması Preferred Robotics üretimi robot, özel tasarım küçük tekerlekli servis sehpasının altına giriyor.

Ev içi kullanıma uygun, dikdörtgen formundaki “Kachaka” kelamlı komutlar sonrası, sırtladığı sehpa vasıtasıyla eşya getirebiliyor, götürebiliyor.

Robot süpürge büyüklüğündeki aygıt, taşınabilir uygulama yoluyla kaydedilen objeyi, verilen komutla, konut ya da ofis içinde istenen noktaya taşıyor.

Sensör ve kamera donanımıyla duvarlara ve mobilyalara çarpmayan “Kachaka”, yükünü istenilen noktaya taşırken ise en uygun rotayı tercih ediyor.

20 KİLOYA KADAR YÜK TAŞIYABİLİYOR

Merdiven tırmanamayan aygıt 10 kilogram yükünde. Sehpası dahil 20 kilograma kadar yükü sırtlayabilen robot, saniyede 80 santimetre sürate çıkabiliyor.

Preferred Robotics, robot aygıtın, uzaktan çalışma üzere meskende daha fazla vakit geçirilen devirlerde, rutin işlere harcanan süreyi kısaltacağını varsayım ediyor.

Tanıtım görüntüsünde robotun, yeni uyanana sabah kahvesini, verandadaki konuklara pişmiş yemekleri, bilgisayar üzere ofis eşyalarını salona taşıdığı görülüyor.

İki yahut üç katlı iki farklı servis sehpası ile piyasaya sürülen “Kachaka” robotu birinci olarak, 251 bin 800 yenlik (1800 dolar) başlangıç fiyatıyla satışa sunuldu.

Müşteriler, aygıtın kullanımı için üretilen taşınabilir uygulamaya da aylık 980 yen (yaklaşık 7 dolar) ödeyecek.

2014’te kurulan Tokyo merkezli Preferred Robotics, Japonya’da piyasa pahası 1 milyar doları aşan az sayıdaki “unicorn teşebbüslerden” biri olarak tanınıyor.

patronlardunyasi.com

You may also like

Leave a Comment

hd film cehennemi - piar ne demek - AiKalem Blog - bir finansçı - top havuzu - https://hayatasor.com/ - instagram takipçi satın al - slot siteleri - canlı casino siteleri