Merkez Bankası’ndan TL’ye dönmeyen bankalara komite şoku!

kariyerkeyfi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) bankalara gönderilen ve Bloomberg HT tarafından görülen evraka nazaran TL mevduat/katılım hissesi oranı yüzde 50’nin düşük olan bankaların mecburî karşılıklarına yüzde 8 kurul uygulanacak. Bu oran bir evvelki düzenlemede yüzde 3 olarak belirlenmişti.

TL hissesi yüzde 50 ile 60 ortasında olan bankaların ZK’larından ise yüzde 3 komite alınacak. TL mevduat oranı yüzde 60’ın üzerinde olan bankalara ise rastgele bir kurul uygulanmayacak.

Yeni oranlar 23 Aralık hesaplama tarihinden itibaren uygulanacak.

TL’ye dönüşüm oranına nazaran kurul uygulamasına son verildi

TCMB, bankaların dövizden TL’ye dönüşlere nazaran belirlenen komite uygulamasına ise 23 Aralık hesaplama tarihi itibariyle son verme kararı aldı. Bu kalemde komite oranı yüzde 5 olarak uygulanıyordu. Dönüşüm oranı ise yıl sonuna kadar dönüşüm oranlarına nazaran farklılaşıyordu.

You may also like

Leave a Comment

7dak - instagram takipçi satın al - top havuzu - Hisse Senetleri - Genc.net - Tiny House - sohbet - https://hayatasor.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - steroid satın al - medyum - kadıköy antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya