Merkez’den TL’ye dönmeyen bankalara ceza: Yüzde 3’ten yüzde 8’e çıktı

kariyerkeyfi

Merkez Bankası, mevduatı düşük bankanın mecburî karşılıklarına uygulayacağı kurul oranını artırdı. TL mevduat/katılım hissesi oranı yüzde 50’den düşük olan bankaların mecburî karşılıklarına daha evvel yüzde 3 olarak uygulanan komite yüzde 8’e çıkarıldı. Yeni oranların 23 Aralık hesaplama tarihinden itibaren uygulanacağı belirtildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) TL mevduatı düşük bankalara uygulayacağı kurul oranlarını artırdı. Daha evvel yüzde 3 olarak uygulanan komite 23 Aralık’tan itibaren yüzde 8 olarak uygulanacak.

YÜZDE 3’TEN YÜZDE YÜZDE 8’E ÇIKARILDI

Merkez Bankası’ndan bankalara gönderilen evraka nazaran TL mevduat/katılım hissesi oranı yüzde 50’den düşük olan bankaların mecburî karşılıklarına yüzde 8 komite uygulanacak. Bu oran bir evvelki düzenlemede yüzde 3 olarak belirlenmişti.

23 ARALIK’TA UYGULAMAYA KONACAK

TL hissesi yüzde 50 ile 60 ortasında olan bankaların mecburî karşılıklarından ise yüzde 3 kurul alınacak. TL mevduat oranı yüzde 60’ın üzerinde olan bankalara ise rastgele bir kurul uygulanmayacak. Yeni oranlar 23 Aralık hesaplama tarihinden itibaren uygulanacak.

YÜZDE 5 UYGULANIYORDU

Merkez Bankası’nın bankaların dövizden TL’ye dönüşlere nazaran belirlenen komite uygulamasına ise 23 Aralık hesaplama tarihi itibariyle son verme kararı aldı. Bu kalemde komite oranı yüzde 5 olarak uygulanıyordu. Dönüşüm oranı ise yıl sonuna kadar dönüşüm oranlarına nazaran farklılaşıyordu.

You may also like

Leave a Comment

7dak - instagram takipçi satın al - top havuzu - Hisse Senetleri - Genc.net - Tiny House - sohbet - https://hayatasor.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - steroid satın al - medyum - kadıköy antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya