Türkiye yarın sandık başında

kariyerkeyfi

Türkiye’nin, 5 yıl boyunca vazife yapacak cumhurbaşkanının belirleneceği seçim için ülke genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim heyetinde 191 binden fazla sandık kurulacak. Seçimde yarın yurt içinde 60 milyondan fazla seçmen oy kullanacak.

Seçimde Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yarışacak.

Oy verme süreçleri, Türkiye genelinde yarın saat 08.00’de başlayacak, saat 17.00’de sona erecek. Fakat saat 17.00’ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, lider tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacak.

Seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, fotoğraflı, resmi nitelikteki dokümanlardan biriyle oy kullanabilecek.

Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kağıdının getirilmesi mecburî olmayacak. Seçmen bilgi kağıdı kendisine ulaşmayanlar, nerede, hangi sandıkta oy kullanacağını Yüksek Seçim Konseyinin (YSK) internet sitesinden öğrenebilecek.

Cep telefonu, fotoğraf yahut sinema makinesi üzere imaj kaydedici yahut haberleşme sağlayıcı aygıtlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu cins aygıtlar, oy verme süreci bittikten sonra iade edilmek üzere sandık şurasına bırakılacak.

Seçmen, oy pusulasındaki cumhurbaşkanı adaylarından Recep Tayyip Erdoğan yahut Kemal Kılıçdaroğlu’nu tercih ettikten sonra oy pusulasını zarfa koyarak sandığa atacak.
Oy verme süreçlerinin bitmesinin akabinde kullanılan oyların sayım ve dökümü yapılacak.

Hastalığı yahut pürüzü sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler için bu seçimde de seyyar sandıklar oluşturulacak. Bu seçmenler, seyyar sandıklarda oylarını kullanabilecek.
Ayrıyeten, görme engelliler bu seçimde de birinci kere 14 Mayıs seçimlerinde uygulandığı üzere kendileri için hazırlanan şablonla oy kullanabilecek.

GÜMRÜKTE OY KULLANMA DEVAM EDİYOR

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı yaklaşık 3,5 milyon seçmen için, 73 ülke 151 temsilcilikte 167 noktada sandık konseyleri oluşturuldu. Yurt dışı temsilciliklerindeki oy verme süreci 24 Mayıs’ta sona erdi. Bulunduğu ülkede belirlenen müddette oy kullanamayanların gümrük kapılarında oy verme süreçleri, yarın saat 17.00’ye kadar sürecek.
Yurt dışında kullanılan oy pusulaları, uçaklar ve diplomatik kuryelerle Türkiye’ye getirildi. Ankara ATO Congresium’daki Yurt Dışı İlçe Seçim Konseyi’nde saklanan oylar, yarın tüm yurtta oy verme sürecinin tamamlanmasının akabinde öbür oylarla eş vakitli açılarak sayılmaya başlanacak.

OY VERME YERLERİ

Kapalı oy verme yerleri, oyların kapalılığını ve seçmenlerin oylarını tam bir özgürlük içinde vermelerini sağlayacak, dışarıdan içerisinin gözetlenmesine imkan bırakmayacak halde olacak.
Sandık başında vazifeli partili konsey üyeleri, adaylar ve gözlemciler (müşahitler), rozet, amblem yahut partisini belirtir rastgele bir işaret taşımayacak.

Sandık konseyi lider ve üyeleri, vazifeye başlamadan evvel birinci evvel sandık başında bulunanlar önünde ant içecek ve sandığın boş olduğunu denetim edecek.
Sandık alanında nizamı, sandık heyeti lideri sağlayacak. Lider, nizamı bozmaya yeltenenleri uyaracak, uyarıyı dinlemeyenleri sandık alanı dışına çıkarabilecek.
Sandık alanında alınacak önlemler, seçmenlerin sandık başı süreçlerini izlemelerini engelleyecek nitelikte olamayacak.
Oy verme süreci sırasında hamileler, hastalar, engelliler ve yaşlılara öncelik tanınacak.
Sandık başında seçmene, vereceği oy hakkında hiç kimse müdahale, telkin ve tavsiyede bulunamayacak. Seçmenler, oylarını kullandıktan sonra sandık başından ayrılacaklar.

SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI

Seçim yasakları kapsamında yarın saat 06.00’dan 24.00’e kadar alkollü içki satılamayacak, alkollü ve genel yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak. Cümbüş yerleri oy verme mühletince kapalı kalacak, cümbüş yeri niteliğindeki lokantalarda da sadece yemek verilebilecek.

Seçim yasaklarına ve belirtilen kurallara uyulmak kuralıyla yarın saat 18.00’den sonra düğün yapılabilecek.
Emniyet ve asayişi korumakla misyonlu olanlardan diğer kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca seçim günü saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, iddia ve yorum yapılamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri ortasında lakin YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve bildiriler yayımlanabilecek.

Seçim günü bütün yayınlar saat 21.00’den sonra özgür olacak, fakat YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00’den evvel de yayınların hür bırakılmasına karar verilebilecek.

HANGİ DURUMLARDA GEÇERSİZ SAYILACAK

“Evet” ya da “Tercih” mührü basılmayan, birden fazla adaya mühür basılan oylar geçersiz olacak.
Oy pusulasının bütünlüğünün bozulacak biçimde yırtılması yahut koparılması, pusula üzerine mühür dışında yahut mühür yerine rastgele bir özel işaretin, isim, imza kaşesi yahut parmak izinin basılması da kullanılan oyu geçersiz kılacak.

Ayrıca, oy pusulasının besbelli bir formda karalanması, çizilmesi yahut işaretlenmesi, zarftan işaret emeli taşıyan rastgele bir unsur çıkması hallerinde de oylar geçersiz sayılacak.

patronlardunyasi.com

You may also like

Leave a Comment

hidrolik kriko - Kaynak Mağazam - Acil elektrikçi - Gebze Avukat - message near me - massage service antalya - League of Legends RP - Bursa bulaşık servisi - top havuzu - https://hayatasor.com/ - Betnano giriş için tıklayın!