Dünyaca ünlü milyarderlerin servet niteliğindeki yatları Türk karasularında…

kariyerkeyfi

Nil Göksu Urgancıoğlu

GATES’İN YATLARI LANA VE WAYFINDER MARMARİS’E DEMİRLEMİŞTİ

Teknoloji şirketi Microsoft’un kurucu ortağı ve dünyanın sayılı zenginlerinden Bill Gates’in ‘Lana’ isimli kiralık harika yat ile lojistik takviye gemisi ‘Wayfinder’ geçen yıl Marmaris’e demirlemişti. Yatlar günlerce Marmaris’teki Emel Sayın koyunda bekledi. Yat ve katamaranda müdafaalar ile işçi olmak üzere toplam 35 kişi kaldı. Gates, Türkiye’deki yat çalışanına üç araç dolusu çiçek ve ikram de göndermeyi ihmal etmemişti. Gates’in yatları daha evvel de Türkiye’de demirlemişti. Geçtiğimiz yıl Lana isimli yatla Aydın’ın Kuşadası ilçesine gelen Gates, daha sonra İzmir’in Selçuk ilçesindeki Efes Antik Kenti’ni gezmişti. Ayrıyeten Gates’in Ege’de tarım yeri baktığı da argüman edilmişti.

BEZOS’UN YATINDA HELİKOPTER PİSTİ BİLE VAR

Jeff Bezos’un Cayman Adaları bayraklı 136 metre uzunluğundaki “Flying Fox” isimli yatı, Gökova Körfezi’ndeki Akbük Koyu’na geçtiğimiz yıllarda demirledi. Koyun farklı noktalarından da görülebilen yat, büyüklüğü ile dikkati çekti. Üzerinde iki helikopter pisti ile bir helikopter bulunan yat, bir müddet sonra hareket ederek Bodrum ilçesine gitti. Havuz, jakuzi, spa, spor salonu, su sporları ve sinema imkanı bulunan yatta, biri ana süit, 10’u VIP olmak üzere 11 kabinde 22 konuk ağırlanabiliyor. Motor yatların uzunluk sıralamasına nazaran 18’inci sırada gösterilen Flying Fox’un haftalık kirası, yat kesiminde hizmet veren internet sitelerinde 3 milyon avro olarak belirtiliyor. Evvelki yıl yaz aylarında Bodrum’un yanı sıra Muğla’nın turistik ilçeleri Fethiye ve Marmaris’te de görülen yata vakit zaman yakıt ikmali yapılmıştı.

OLİGARKLARIN ULTRA LÜKS YATLARI

Ukrayna savaşından sonra Batı yaptırımlarından kaçmak isteyen Rus oligarkların, Avrupa limanlarında demirledikleri lüks yatlarını getirdiği ülkelerin başında Türkiye var. Chealsea’nin eski sahibi Rus milyarder Roman Abramoviç’in 600 milyonluk harika yatı Solaris ve 700 milyon dolarlık Eclipse de Türkiye’de. Geçen yıldan beri beri Türk sularında bulunan yatlardan Solaris Yalıkavak kıyılarında demirliyken, Eclipse, Göcek yakınlarında seyir halinde….

Marine Traffic datalarına nazaran, eski KGB casusu Vladimir Strzhalkovsky’ye ilişkin 85 milyon dolarlık bir harika yat olan Ragnar da 6 Mayıs’tan beri Marmaris’te bulunuyor. Norveç basınına nazaran, yaklaşık 70 metre uzunluğundaki gemi, 30 Mart’ta yaptırımlar nedeniyle Norveç’ten ayrıldı ve rotası Türkiye’ydi. Batı’nın yaptırımlarından mal varlıklarını kaçıran isimlerden biri de Alexander Abramov oldu. Putin’e yakınlığıyla bilinen ve çelik imalatçısı Evraz’ın ortağı olan Alexander Abramov’un üstün yatı Titan geçen yıl Nisan’da Dubai’den yola çıktı ve Fethiye’ye demirledi.

DÜNYA YILDIZLARINI TAŞIYAN YAT DA TÜRKİYE’DE

Haftalık kirasının 1 milyon 100 bin dolar olduğu söylenen “Cloudbreak” özel yatın da tercihi, tekraren Bodrum Yalıkavak oldu. 72 metre uzunluğundaki yatın üzerinde helikopter pisti var. Özel yatı daha evvel Jennifer Lopez, Julia Roberts, Heidi Klum üzere ünlüler kullandı. Dünyanın en kıymetli 10 yatı ortasında yer alan “Cloudbreak” içerisinde bir havuz, sauna, masaj odası, sinema salonu ve spor salonu da barındırıyor. Birebir anda 40 kişinin konaklayabileceği yatın kıymeti 200 milyon dolar.

TÜRK İŞVERENLERİN TERCİHİ DE YÜZEN SARAYLAR

RAHMİ KOÇ-NAZENİN V

Koç Holding’in gemi ve yat inşa eden şirketi RMK Marine imzası taşıyan Nazenin V’in üretimine Rahmi Koç’un Nazenin IV ile yaptığı dünya cinsinden dönmesinden kısa bir müddet başlandı. Nazenin V tasarım, mühendislik ve proje idaresi konusunda yat inşa dalının en düzgün isimlerini bir ortaya getirdi. Sparkman & Stephens (S&S) tarafından dizayn edilen 52 metre uzunluğundaki alüminyum yatın iç tasarımı Redman Whiteley & Dixon’a ilişkin. Görsel ve taşıyıcı olarak kullanılan kolonlardaki işlemeler, mermer işçiliklerinde kullanılan desenlerle de dikkat çekiyor. Yatta, Rahmi Koç’un geniş ve eklektik koleksiyonlarından, onun, deniz ve sanat tutkusunu tabir eden, Nazenin V’e bağlılığını vurgulayan çok sayıda sanat yapıtı sergileniyor. Nazenin V, Dünya Muhteşem yat Mükafatları 2010’da ‘45 metre Üstü En Uygun Yelkenli Yat’ kategorisinde ‘Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.

ÇİĞDEM SİMAVİ-HALAS

1914 yılında Glasgow’da Fairfield Shipping Co. tarafından yapılan ve ismi Reşit Paşa olan gemi daha sonra İngiliz Hükümeti tarafından satın alındı. Uzun yıllar kömür taşımada kullanılan gemi, 1923 yılında Şirket-i Hayriye’ye geçti ve Halas ismiyle 65 yıl boyunca Boğaziçi’nde yolcu vapuru olarak hizmet verdi. 1983 yılında hizmet dışı kalan Halas 1985 yılında Haldun Simavi tarafından satın alındı ve gemi büsbütün çağdaş donanımla restore edilerek 15 lüks kabinli çağdaş bir turistik yat haline getirildi. Görüntü odası, uzun bir barı ve panoramik dinlenme kısımları de bulunan Çiğdem Simavi’nin yatı, birçok kıymetli davete de mesken sahipliği yapıyor

REVNA DEMİRÖREN- TWIN WAVES

İşadamı Yıldırım Demirören’in sahibi olduğu ve bütün Demirören Ailesi’nin kullandığı yatın ismi Twin Waves. Demirören’lerin her yaz ailece kesinlikle Bodrum’a tatile gittikleri yatın 4 kamarası bulunuyor

patronlardunyasi.com

You may also like

Leave a Comment

hidrolik kriko - Kaynak Mağazam - Acil elektrikçi - Gebze Avukat - message near me - massage service antalya - League of Legends RP - Bursa bulaşık servisi - top havuzu - https://hayatasor.com/ - Betnano giriş için tıklayın!