Sedat Peker toplumsal medya danışmanı Ahmet Emre olur tahliye oldu

kariyerkeyfi

Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesindeki birinci duruşmaya tutuklu sanık Olur, Ses ve İmajlı Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Sanık avukatının da hazır bulunduğu duruşmada kimlik tespitinin akabinde yargılamaya geçildi.

Savunması alınan sanık Olur, firari sanık Sedat Peker ile evvelki periyotlarda görüşmesinin olduğunu söyledi.

‘Suçlamaları kabul etmiyorum’

Peker’i yardımsever ve milliyetçi biri olarak tanıdığını, kendisine sempati beslediğini lisana getiren Olur, “Hiçbir devirde kendisinden talimat almadım. Ben Türkiye’ye geldiğim gün savcılık makamında örgüt üyeliğinden sevk edildim. Sonra iddianame hazırlandı. Sonra ben haberim olmadığı yaralamanın baş aktörü oldum.” biçiminde savunma yaptı.

Hayatının hiçbir yerinde şiddetle yan yana gelemeyen birisi olduğunu savunan Olur, “Bu suçlamaları kabul etmiyorum. Adaletinize güveniyorum. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum. Benim kaçma kuşkum yoktur. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum.” diye konuştu.

‘Suçlu olsaydım başkaları üzere öbür ülkelere sığınma talebinde bulunurdum’

Sanık Olur, Peker hakkında destekleyici tweet attığını kabul ettiğini, lakin devlete karşı bir şeyinin olmadığını öne sürerek, şunları anlattı:

“Geçtiğimiz yıl temmuz ayında Sedat Peker ‘Ben tweet atamıyorum. Senin takipçin çok. Şahsımı bir yere çekmek istiyorlar. Biz hiçbir vakit devlete karşı olmadık’ dedi. Ben de Sedat Peker’in yanlışsız hesaplarını etiketledim ve paylaştım. Bu tweetler kabahat ögesi içermemektedir ve örgüt faaliyeti olarak kabul edilmesi mümkün değildir. Ben hatalı olsaydım öbürleri üzere diğer ülkelere sığınma talebinde bulunurdum. Kendi isteğimle teslim oldum ve 5 aydır tutukluyum.”

Duruşmada görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, sanık Emre Olur’un tutuklu kaldığı müddet göz önüne alınarak tahliyesine karar verilip, belgenin ana belge ile birleştirilmesi talebinde bulundu.

Ara kararını açıklayan heyet, tutuklu sanık Olur hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirerek tahliyesine hükmetti.

Mahkeme heyeti, belgeyi tekrar birebir mahkemede görülen “Reis Sedat Peker Kabahat Örgütü” evrakı ile birleştirilmesine karar verdi.

İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Olur hakkında, “suç işlemek emeliyle kurulan örgüte üye olma”, “silahla taammüden yaralama” kabahatlerinden 3 yıl 3 aydan 8 yıl 3 aya kadar mahpusla cezalandırılması talep edilmişti.

You may also like

Leave a Comment

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa bulaşık servisi - hd film cehennemi - piar ne demek - top havuzu - https://hayatasor.com/ - instagram takipçi satın al